SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Čo bude s voličom do septembra?

Je to príliš dlhý čas na to, aby bola krajina len tak napojená na prístroje.

Výber šéfredaktorky - Beata BalogováVýber šéfredaktorky - Beata Balogová (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Milé čitateľky, milí čitatelia,

je pre voliča septembrový termín predčasných volieb najvýhodnejší? Lídri koaličných strán by asi nedokázali dať jasnú odpoveď, keďže väčšinou zvažovali, ako jarný, letný alebo jesenný termín ovplyvní ich voličský potenciál.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi nemajú odpoveď ani na otázku, ako toto obdobie vládnutia v kóme ovplyvní stav krajiny, či ešte viac nenahlodá niektoré inštitúcie. Nebude mať Robert Fico ešte viac času naberať svalovú hmotu? Peter Pellegrini sa tiež bude o pár mesiacov dlhšie potácať na území nečitateľnosti a neurčitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na sociálnych sieťach sa tiež vynorila legitímna otázka, ako vôbec pomenovať voľby, ktoré sa udejú v septembri, keďže prívlastok predčasné už stav nevystihuje.

Počas vládnej krízy novinári pomerne často pripravovali pre čitateľa možné scenáre politického vývoja. Bol to najvhodnejší formát pre nevyspytateľnú vládu, v ktorej do seba narážali záujmy koaličných strán a záujmy lídrov, ktoré presahovali ich strany.

Ak sa aj dosiahla nejaká dohoda, kedykoľvek ju mohla prepísať alergická reakcia Igora Matoviča. Zvažovali sa preferencie, nálady voliča, dokonca aj to, aká kampaň fungovala u suseda Viktora.

Ak si niekto myslí, že ohlásením termínu volieb sa tento stav končí, je na omyle. Existuje ešte priestor na vajatanie a chaos. A prezidentka Zuzana Čaputová možno ešte stále bude čeliť otázke, či si situácia nevyžaduje, aby zasiahla.

SkryťVypnúť reklamu

Vyše osem mesiacov je dlhý čas na to, aby krajina bola len tak napojená na prístroje, a niet pochýb, že niektorí budú stále chcieť vytĺcť maximum z toho, že sú na nejakom ministerstve alebo v úrade, kde sa stále o nejakej dôležitej veci rozhoduje.

Nepochybne čelíme obdobiu stratených zábran a kampaní o život v politike. Tá kombinácia je nevyhnutne škaredá. Budú do seba narážať egá, ktoré sa moci stále nenasýtili, niektorí budú bojovať o toho istého voliča tak, že kto koho prekričí a predstaví desivejšieho nepriateľa.

Ficovo leto

Robert Fico sa od posledných volieb snaží o ďalšie. Má svoje osobné záujmy, niekoľkokrát ich aj verejne naznačil: táto vládna garnitúra chce pozatvárať opozíciu. Zbieral podpisy na referendum za predčasné voľby, ktoré nakoniec neuspelo a v konečnom dôsledku ani nedávalo zmysel, lebo sa konalo v čase, keď už bolo jasné, že voľby sa budú konať predčasne.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa však jeho príbeh zaokrúhlil, v parlamente nezahlasoval za návrh konania volieb v septembri, ktorý ako jediný mal šancu uspieť. Kolega Michal Katuška sa pozrel na to, čo septembrový termín volieb znamená pre jednotlivé strany s tým, že upozorňuje, že Smeru termín v podstate vyhovuje.

Čítajte: Slovensko čaká kampaň v lete. Parlament len tesne schválil predčasné voľby v septembri

Protokolárne úvahy

Českým voličom poďakovalo aj mnoho Slovákov za to, že odmietli Babiša. Pravdepodobne im ďakuje aj prezidentka Zuzana Čaputová, lebo v Babišovi by nachádzala proeurópskeho, dôveryhodného partnera a spoločné hodnoty oveľa ťažšie než v Petrovi Pavlovi.

Keďže prezidentka pochopila, že Pavel bude pre ňu v regióne, kde Orbán unáša Visegrád, dôležitým spojencom, prišla mu osobne zagratulovať. Tento akt vyvolal diskusiu o prezidentských „čo sa patrí a čo sa nepatrí“ a na sociálnych sieťach splodil aj mnoho odborníkov na protokol. Kolega Peter Schutz Čaputovej chvíľu v Karlíne zaradil medzi jej „highlighty“.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovenská prezidentka ako personálna súčasť sebadefinície nového českého prezidenta je však skvelá okolnosť. A dalo by sa ešte toto. Súvislosť Čaputová - Pavel - Zelenskyj - Duda - Taiwan je v predvolebnom zmätku, keď Slovensko nemá jasno, že euroatlantická orientácia je vôbec najvýznamnejšia hodnota na základnej osi štiepenia, veľmi dobrá nápoveď pre všetkých, ktorí v blázinci slovenskej politiky stratili orientáciu, kto reprezentuje hodnoty, ku ktorým sa hlásia, a kto nie,“ píše Schutz.

Čítajte: Prezidentka zahviezdila

Orbán smúti

Portál z portfólia Orbánovej propagandy si vybral nasledujúci titulok pre správu o víťazstve Petra Pavla: Komunistický vojenský hodnostár a špión na strane Sovietov a teraz sa stal provojnovým prezidentom Čiech. V podobnom duchu písali aj ostatné štátne médiá a bolo jasné, že Viktor Orbán prehrou Babiša prišiel o dôležitého spojenca.

SkryťVypnúť reklamu

Kolega Lukáš Onderčanin urobil pre čitateľa prehľad o tom, ako výsledok českých volieb hodnotili zahraničné médiá, nevynímajúc ruské.

Čítajte: Sklamanie v Kremli a Budapešti. Čo píšu o Pavlovom víťazstve zahraničné médiá

Fungujú antidepresíva?

Dlhodobo prebiehajú diskusie o tom, či fungujú, alebo nefungujú antidepresíva, či má zmysel ich vôbec užívať. Kolegyňa Denisa Koleničová položila túto otázku psychiatrovi Jiřímu Horáčekovi, šéfovi Kliniky psychiatrie a lekárskej psychológie na 3. lekárskej fakulte Karlovej univerzity.

Hovorila s ním aj o tom, ako sa dajú využívať psychedeliká, látky, proti ktorým má spoločnosť svoje predsudky pri liečbe depresie.

Čítajte: Psychiater: Antidepresíva zachránia milióny životov. Zaberajú pomaly, psychedeliká nastupujú okamžite

SkryťVypnúť reklamu

Čo s realitnou bublinou?

Kolega z Indexu Tomáš Vašuta, ktorý už roky skúma realitný trh, viackrát naznačoval, že zlaté developerské časy sa nateraz skončili. Vysoká inflácia, rastúce úrokové sadzby na hypotékach a obavy z budúcnosti spôsobili, že záujemcov o nové bývanie ubudlo. Tentoraz sa pozrel na to, ako na túto skutočnosť reagujú realitní developeri.

Čítajte: Zlacnejú či zdražejú nové byty? Odpovedajú najväčší developeri

Nezabudnime na knihy

Sú, samozrejme, príbehy, ktoré sa nezmestia do novinárskych textov. Občas pretečú aj cez okraje kníh. Chcela by som sa s vami podeliť s myšlienkami o knihách, ktoré ma v poslednom čase zaujali.

Chimamanda Ngozi Adichie napísala knihu o smútku, ktorý na ňu spadol nečakane, akoby sa ocitla v trhline a nemohla sa pohnúť, kým ju nenaplní myšlienkami na otca. Kniha Pár poznámok o smútku je modlitba pre zosnulého otca, posledný list alebo prvý, ktorý už neprečíta. Píše o strachu z pohrebu, o predmetoch, ktorých sa jej otec dotýkal, ale už sa nebude. Píše o veciach, ktoré všetci raz spoznajú, ale spôsobom, ako to málokto vie naformulovať. Pri čítaní som si uvedomila, ako nás strata dokáže paralyzovať a potrápiť na tisíc spôsobov.

SkryťVypnúť reklamu

Denisa Fulmeková nám prináša anatómiu úzkosti, v mnohých jej formách, ako číha aj za činnosťami, ktoré za iných okolností bežne zvládame. Vo svojej knihe Úzkosť píše o pomalom odchádzaní rodičov, o čase, keď by sme sa mali tešiť z každého jedného stretnutia, veď nevieme, koľko ich ešte s nimi budeme mať, a my sa aj tešíme, ale ich krehkosť a ich zmeny nás prenikajú a zraňujú. Autorka neromantizuje a neštylizuje a tým urobí najviac pre svojho čitateľa, ktorý možno podobným obdobím prechádza: vníma všetky zmeny, ktoré nás prehlbujú. Citlivo odovzdáva poznanie, že niet času nazvyš na pretvárky, na kamarátky, ktoré nevedia, kto vlastne sme, na malicherné boje.

Vanda Rozenbergová skúša naše hranice. Hranice našej predstavivosti, hranice našich kultúrnych znalostí, citu pre krásu, ktorú občas treba vyškrabať spopod nánosu popola a smetí. V knihe Zjedol som Lautreca stvorila Lasičku, matku, ktorá svojou úprimnosťou chráni aj zraňuje, chce vytvoriť zo svojho syna veľdielo, aby bol slobodný a aby tak odvážne prekračoval hranice ako ona. Zároveň z neho robí spoluvinníka, ale necháva na čitateľa, aby sa rozhodol, či je to trestný čin, na ktorom sa zúčastňuje. Vanda vytvára s nesmiernou ľahkosťou aj najťaživejšie obrazy, ktoré potom nosíme v sebe ako spomienku, s ktorou sa nejako musíme vyrovnať. Ale tým istým ťahom nám pomáha, lebo nás vzápätí rozosmeje a prenáša na nás aj ľahkosť bytia.

SkryťVypnúť reklamu

Moja neter Nelka vyrastá v dvojjazyčnej rodine. S mamou sa rozpráva výlučne po maďarsky a s otcom po slovensky. Po anglicky sa naučila cez rozprávky a videá. Medzi jazykmi preskakuje pomerne ľahko, aj keď v slovenskej škole musí dávať väčší pozor, aby pochopila všetky otázky. Diána Marosz vie naplno precítiť svet dvojjazyčných detí, vie, ako sa im prihovárať a vysvetľovať nuansy, ktoré si občas ani dospelí neuvedomujú. Pred vyše rokom napísala knihu Benőke a Hanga, ktorá je viac než len rozprávkou, aj keď sa v nej pôvodne prihovára svojim deťom. Je to láskavá príručka nielen pre menšiny. Pomáha vysvetľovať dvojjazyčný svet a dokonca aj citlivé situácie s vľúdnym humorom a hravosťou. Skvelá Lucia Molnár Satinská preložila text do slovenčiny s citlivosťou mamy dvojjazyčných detí.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  6. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  7. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  8. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  3. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  4. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  5. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  6. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  7. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  8. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 202
  2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 6 798
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 4 508
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 956
  5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 076
  6. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 2 816
  7. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 798
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 695
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Našťastie prokuratúra nechala o väzobnom stíhaní Puškára rozhodnúť súd.


4 h

A ich voličom to aj tak nedôjde.


8 h
Poslanci Smeru so slovenskými vlajkami počas hlasovania na 78. schôdzi NRSR o zmene Ústavy.

Zákon o krajinnom plánovaní neprešiel vďaka novej väčšine: opozícii bez SaS, ale so Sme rodina.


8 h

Mám rodné číslo a čo si v živote dokázal ty?


14 h

Blogy SME

  1. Radovan Čipka: Ako Klus do Európy klusá a na Slovensko hanbu fľusá
  2. Anton Lisinovič: 8 kníh prečítaných za rok 2022
  3. Olívia Lacenová: Volkswagen mieri s e-autami do Kanady
  4. Martin Sukupčák: Martin Klus - please shut up
  5. Štefan Vidlár: Za čárú, za rubježom, za plotem...
  6. Irena Šimuneková: Trebichava - Kňaží stôl - Bradlo
  7. Miroslav Ferkl: Hrozby voľby ZLA!
  8. Rudolfa Vallová: Ficove rožky nie sú Sulíkové rožky
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 926
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 622
  3. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 475
  4. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 3 254
  5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 3 227
  6. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 018
  7. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 998
  8. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 2 931
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťZatvoriť reklamu