SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Nechajte Domovníka tak a Mečiarovo nábrežie

Vláda, ktorá po voľbách nezachová terajší kurz, bude znamenať obrovské bezpečnostné riziko.

Týždeň Petra Schutza (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Udalosť týždňa

Pavel.

Jasné, český prezident globálny význam nemá a mať ani nebude, ale presah jeho zvolenia do NYT, FT i ďalších svetových médií, ktoré dali zmene v Česku vysoko nadproporčný priestor, jasne navráva, že udalosť má geopolitické konzekvencie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

(Euro)atlantický ťah Pavla je predzvesťou, že s už aj tak výrazne proukrajinskou vládou Petra Fialu sa Česko zaradí do bloku s Britániou, Poľskom, Pobaltím a Škandináviou, ktoré tvoria takpovediac „jastrabie krídlo“ (napríklad podporujú Zelenského prosby o F-16.)

Ďalší český posun k Poliakom a spol. hovorí pre Slovensko toľko, že každá vláda, ktorá po voľbách nezachová minimálne terajší kurz, bude znamenať obrovské bezpečnostné riziko pre krajinu.

A pozor, čo sa týka ukrajinskej pozície, za Čechmi už teraz výrazne zaostávame. Napríklad prijali tzv. Magnitského zákon, cvičia ukrajinských vojakov na vlastnom území, diametrálne rozdielne sú postoje hokejových zväzov k legionárom z KHL atď.

Udalosť SR

Tridsiaty september.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vybrať najpodstatnejšie je nemožné. Zostaňme pri slovenskom špecifiku, že po tom, čo vysoko nadústavná väčšina národa povedala (referendum), že predčasné voľby má v zadku, a po dvoch ústavných aktoch v NR SR („legalizácia“ skrátenia mandátov a konkrétny dátum), volebné obdobie si o päť mesiacov skrátila výlučne vládna koalícia, ako ju pánboh stvoril pred troma rokmi, keď predčasné voľby hlasovaním odmietla aj verejnosť, aj celá opozícia.

Toto je slovenské unikum, ktoré by malo vojsť do všetkých učebníc politológie. Ak nevojde, tak len preto, že politická veda si ako obvykle to, čo je najzaujímavejšie, ani nevšimla.

Chybný krok

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


7 h
Nataša Holinová

Vieme to vďaka sedemnásť rokov starému prípadu Daniela Tupého.


8 h
Zuzana Kepplová.

Ako si vybrať medzi skupinami gangstrov.


8 h
Jozef Ryník

Finančné domy sa viezli na „speede“ lacných peňazí.


12 h
SkryťZatvoriť reklamu