SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Rusko vyrába falošných hrdinov podľa vzoru vojaka Matrosova (píše Petra Procházková)

Ruská vojnová propaganda sa od čias Sovietskeho zväzu nezmenila.

Mobilizovaní ruskí vojaci. (Zdroj: TASR/AP)

Autorka je redaktorkou českého Deníka N

Asi najslávnejší kriminálnik, ktorého kedy povolali brániť vlasť z trestaneckých kolónií, bol Alexander Matvejevič Matrosov. Ruská propaganda z neho urobila hrdinu a dnes, keď tisíce ruských väzňov opäť umierajú v predných líniách, stojí zato si jeho príbeh pripomenúť. Odohral sa presne pred osemdesiatimi rokmi, vo februári 1943.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedysi mi ho rozprával Saša Gorelik, sovietsky žid, filozof werichovského typu a znalec literatúry, ktorý s boľševickou propagandou prežil väčšinu života.

"Ak je tam veľa hrdinstva a málo vodky, vetri podvod," hovoril mi v prvej polovici 90. rokov v jeho starom moskovskom byte dýchajúcom kultúrnou pamäťou. "Niežeby sme nemali skutočných hrdinov," poopravil sa, pretože Rusko a Rusov mal naozaj rád.

"Spravidla však tí, čo skutočne konajú veľké činy, nezodpovedajú boľševickému ideálu – buď nemajú ten správny robotnícky pôvod, alebo čítajú zlé knihy, alebo si myslia niečo iné, než by mali... A tak si Sovietsky zväz hrdinov vymýšľal. A robil to dosť hlúpo."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zjavne je to jedna z tradícií, ktorú Rusko stále ctí.

Keby Alexander Gorelik ešte žil, cítil by v množstve hrdinských vzopätí v ruskej vojne proti Ukrajine faloš. Podobnú ako v príbehu mladého zlodeja a chuligána Alexandra Matrosova, ktorý vošiel do sovietskych dejín napriek tomu, či práve preto, že jeho príbeh je koncentráciou podvodov a falzifikácií. Oveľa zásadnejších, než akých sa kedy dopustil on sám. Podvodov v mene ideológie veľkého Ruska.

Premena Baškira na Rusa

Prvý podvod sa týkal mena. Matrosov sa v skutočnosti volal Šakirian Junusovič Muhamedianov. Narodil sa ako nemanželské dieťa v dedine sovietskeho Baškirska. Matka mala nemanželských detí viac, preto ho dala do detského domova v Ivanovciach v Ulianovskej oblasti. Sovietske detské domovy neboli prívetivým miestom, a už vôbec nie v tridsiatych rokoch.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


11 h
Nataša Holinová

Vieme to vďaka sedemnásť rokov starému prípadu Daniela Tupého.


12 h
Zuzana Kepplová.

Ako si vybrať medzi skupinami gangstrov.


12 h
Jozef Ryník

Finančné domy sa viezli na „speede“ lacných peňazí.


16 h
SkryťZatvoriť reklamu