Autor pôsobí v Ústave orientalistiky SAV, robí aj popularizačný kanál Afrika so Silvestrom
Nový francúzsky film Tirailleurs (Strelci) v hlavnej úlohe s obľúbeným hercom Omarom Sy za krátky čas videlo vo Francúzsku už viac ako milión divákov. Ide o veľmi dobrý príklad toho, ako umenie dokáže vyvolať celospoločenskú diskusiu o kontroverzných otázkach dejín, ktoré už takmer upadli do zabudnutia.
Režisér Mathieu Vadepied týmto filmom totiž dokázal otvoriť vo francúzskej spoločnosti tému o viac ako 500-tisíc afrických vojakoch z francúzskych kolónií, známych ako Senegalskí strelci, ktorí boli zverbovaní bojovať za Francúzsko na bojiská prvej a druhej svetovej vojny.
Úspech filmu je pozoruhodný o to viac, že hoci sa dej odohráva vo Francúzsku počas prvej svetovej vojny, približne 80 percent filmu je nahovorených v západoafrických jazykoch. Nestáva sa totiž často, že vo francúzskom kine diváci musia pozerať francúzsky film o francúzskych dejinách s titulkami.
Kto boli Senegalskí strelci?
Otázka vojakov z Afriky pri obrane Francúzska vo vojnách 20. storočia je historikmi už pomerne dobre prebádaná téma. Do francúzskej spoločnosti však preniká zatiaľ len veľmi pomaly a aj na francúzskych školách sa o nej vie a hovorí len veľmi málo, prípadne vôbec.
Ide o pozostatok povojnovej éry prezidenta Charlesa de Gaulla, keď po roku 1945 politické elity vo Francúzsku zámerne budovali kult „bielej“ francúzskej armády bojujúcej za slobodu národa a Európy. Hoci africkí vojaci z kolónií zohrali zásadnú úlohu pri oslobodzovaní južného Francúzska, ale aj Paríža, z oslavných pochodov do oslobodených miest za účasti fotografov boli zámerne vynechávaní. Tých sa museli zúčastniť predovšetkým „bieli“ francúzski vojaci a tento obraz dominuje vo verejnom priestore dodnes.
Myšlienka sformovať oddiely francúzskej koloniálnej armády, zloženej výlučne z obyvateľov Afriky, siaha až do polovice 19. storočia. Jej tvorcom bol guvernér francúzskeho Senegalu Louis Faidherbe (1818 – 1889). Novými výbojmi v západnej Afrike chcel prinavrátiť Francúzsku prestíž veľmoci, ktorú stratilo po napoleonských vojnách. Na to však potreboval vojakov schopných prežiť náročné tropické podmienky, a preto zriadil špeciálny oddiel afrických vojakov, ktorý vošiel do dejín ako Senegalskí strelci.
Spočiatku ho tvorili najmä oslobodení otroci či vojenskí zajatci. Francúzi ponúkali Afričanom za službu v armáde podiel na vojnovej koristi, stravu, žold, zbrane a po skončení služby sľubovali pridelenie pôdy alebo prácu v koloniálnej správe. Dôstojníci tohto oddielu však boli výlučne Francúzi.