Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Prieskumom verejnej mienky dominuje Hlas. Deprimovaní intelektuáli predpovedajú, že voľby vyhrá Smer. Je tu však ešte jedna strana, ktorá sa pohybuje nad desiatimi percentami – Progresívne Slovensko. Existuje šanca, že by Fica aj Pellegriniho mohli poraziť práve oni?
Existuje. Keď som pred mnohými rokmi pozeral prvý diel slávneho dánskeho seriálu Borgen (Vláda), zdal sa mi postavený na klasickej televíznej „hlúposti“ – zápletke, ktorá je teoreticky možná, ale v realite sa nemôže stať.
Šéfka malej centristickej politickej strany v záverečnej predvolebnej debate podá fantastický výkon a, naopak, premiér má deň pred voľbami na krku nečakaný politický škandál. Výsledkom je šokujúco dobrý výsledok centristov a prvá dánska televízna premiérka.
Keď rozhoduje marketing
Historicky sme boli zvyknutí, že preferencie strán na Slovensku sa tvoria dlhodobejšie a kampaň ich zmení len o niekoľko percent. Mohli byť kľúčové – najmä ak boli sily vyrovnané. Veľký počet malých strán a päťpercentná hranica robili totiž z volieb od začiatku lotériu. Prvýkrát sme to zažili už v roku 1992, keď takmer štvrtina hlasov prepadla.
No už dlho pred voľbami sme vždy vedeli, kto skončí na prvých dvoch miestach. HZDS, SDK(Ú), neskôr Smer – nikto iný nemal šancu.