Po veľmi dobrom úvode sa naša pomoc Ukrajine zmenila na kšeftovanie.
Európska únia zriadila špeciálny fond (EPF), z ktorého krajinám spätne hradí časť nákladov na výzbroj, ktorú darovali Ukrajine. Z neho získava kompenzácie za pomoc Ukrajine aj Slovensko. Za zastaranú a nefunkčnú S-300 (Ukrajinci si ju museli opraviť a sprevádzkovať) sme dostali údajne niekoľko desiatok miliónov eur, čo bol pre Slovensko v každom prípade dobrý obchod.
Zarábanie na pomoci
Neskôr prišiel nemecký program Ringtausch (kruhová výmena). Nemci ním chceli ostatným krajinám aliancie svojimi zbraňami kompenzovať výzbroj, ktorú dali Ukrajine. Zrealizovali sa len štyri projekty s veľmi rozpačitým výsledkom a celý program sa dnes už dá označiť za neúspech.
Jedným z nich bola aj výmena pätnástich tankov Leopard 2A4 za 30 slovenských beznádejne zastaraných bojových vozidiel pechoty BVP-1. Pre Slovensko to bola iste veľmi výhodná zámena, čím sa aj ministerstvo nezabudlo pochváliť.
Až na dve výhrady – cieľom pomoci predsa nemôže byť na úkor Ukrajiny zarábať. Keby to mala byť férová výmena, obrnených vozidiel sme mali Ukrajine dodať násobne viac.