Autor je herec, bol ministrom zahraničných vecí a kultúry
Mal som jedinečnú možnosť patriť k zakladateľom slovenskej diplomacie. V tom čase, konkrétne v roku 1992, medzi mnohými inými, sme prijali na ministerstvo talentovaných mladíkov – Ivana Korčoka a Rastislava Káčera. Za tridsať rokov z nich vyrástli skúsení diplomati, ktorí majú prirodzenú autoritu doma aj v zahraničí.
V rámci tvorby koncepcie realizácie zahraničnej politiky si dodnes pamätám, že dobré vzťahy so susednými štátmi boli prioritné.
Slovensko citlivo vnímalo odlišný prístup južného suseda k dvom dôležitým témam. Vzťah k spoločne prežitej histórii našich národov a k menšinovej otázke. Vyvinuli sme maximálne úsilie na vytvorenie čo najlepších predpokladov na všestrannú spoluprácu s maďarskou stranou.
Od roku 1995 máme základnú medzištátnu zmluvu, ktorá nastavila potrebné parametre pre spoluprácu vo všetkých oblastiach. Navyše od roku 2004 sú oba naše štáty súčasťou dvoch základných pilierov euroatlantického spoločenstva najvyspelejších demokratických krajín sveta – EÚ a NATO.
Nikdy predtým v dejinách starého kontinentu neexistovali priaznivejšie podmienky na pokojnú a mierovú spoluprácu dvoch susedných národov a štátov, podmienky založené na rešpektovaní medzinárodného práva a dodržiavaní demokratických pravidiel.
Politika Budapešti
Budapešť je stále nespokojná s preukázateľne vysokou úrovňou ochrany menšín v susedných štátoch a realizuje svoj vlastný „program zjednotenia maďarského národa v Karpatskej kotline“. Činí tak bez ohľadu na záujmy susedných krajín a ich suverenitu.