Autor je umelec a publicista
V akej krajine žijeme päť rokov od vraždy Jána a Martiny? Dnes sme predovšetkým spoločnosť traumatizovaná pandémiou, vojnou u suseda a nepredvídateľným vývojom politickej situácie. V parlamente vládne chaos, vo verejnom priestore nedôvera a každý mesiac do predčasných volieb sa zdá byť neznesiteľný. V tejto situácii je ťažké odlíšiť, či hodnotenia spoločnosti opisujú aktuálne pocity, alebo zachytávajú dlhodobé trendy.
Švédsky V-Dem inštitút, ktorý pôsobí pri Univerzite v Göteborgu, každoročne vydáva dokument o globálnom stave demokracie pod názvom Democracy Report. V poslednom z roku 2022 sa dočítame znepokojujúce správy o úpadku demokracie v mnohých krajinách sveta.
Paradoxne, Slovensko podľa výskumníkov tomuto trendu dokázalo čeliť a ako jedna z troch európskych krajín (spolu s Maltou a Rumunskom) zaznamenalo od roku 2018 v rozvoji demokracie najvýraznejší pokrok.
Tento pozitívny vývoj nepochybne odzrkadľoval vzopätie spoločnosti po vražde Jána a Martiny, ako aj výmenu vládnej garnitúry v roku 2020. Za posledné roky zaznamenalo Slovensko pozitívny posun aj v ďalších medzinárodných hodnoteniach, či už ide o rebríček vnímania korupcie od Transparency International, alebo Svetový index slobody tlače, ktorý vydávajú Reportéri bez hraníc.