Máme za sebou týždeň dvoch smutných výročí – vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a ruských vojenských útokov na Ukrajine – najskôr anexiu Krymu v roku 2014 a potom aj frontálnej vojny, ktorá sa začala 24. februára 2022.
Aj keď tieto výročia prekryli zvyšné dianie a relatívny pokoj umocňuje aj to, že nezasadá parlament s priehršťou rôznych atómoviek, v skutočnosti sa odohrali dve udalosti, ktoré sú dôležité pre ďalšie sledovanie predvolebného politického vývoja.
Po prvé, Robert Fico si definoval svoj hlavný cieľ prinajmenšom na úvodné mesiace kampane. Po druhé, rozpad zdanlivo bezvýznamnej partie Dobrá voľba a Umiernení a zároveň vstup Roberta Mistríka na scénu výrazne naznačil, akým smerom sa bude uberať spájanie na stredopravom spektre.
Čítate politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila. Pred blížiacimi voľbami sa každý týždeň pre vás pokúsim zhrnúť najdôležitejšie informácie z politického života na Slovensku. A na záver tiež nájdete Zrnko nádeje.
Ak sa vám bude newsletter páčiť, budem veľmi rád, ak ho odporučíte svojim známym alebo sa oň podelíte na sociálnych sieťach. Môžete mi tiež napísať alebo klásť otázky na jakub.filo@sme.sk.
Ak Kontext ešte neodoberáte, prihlásiť na odber si ho môžete TU.
Fico verzus Pellegrini
Peter Pellegrini minulý týždeň poodhalil, s kým si predstavuje povolebnú spoluprácu. Odmietol OĽaNO a fašistov, pričom na margo odídencov od Kotlebu združených v Republike citoval slová Miloša Zemana, že „.neexistuje horší alebo lepší neonacista. Všetci sú neonacisti.“
Vyjadril sa aj k Smeru a Robertovi Ficovi. Pellegriniho preferenciou je vláda zmierenia, teda taká, ktorá bude zložená „zo strán, napríklad Hlasu a niekoho zo súčasnej koalície alebo nejaký budúci tvar“. Zároveň dodal, že on osobne si nevie predstaviť sedieť v jednej vláde s Robertom Ficom.
Jeho vyjadrenie následne zmierňovala hovorkyňa Hlasu, že predsedníctvo vylúčenie spolupráce sa týka iba „OĽaNO a ĽSNS, pretože ich považuje za vážnu hrozbu pre slovenskú demokraciu“.