Autorka je eurokomisárka pre rovnosť
Násilie páchané na ženách a dievčatách a domáce násilie sú všeobecne rozšíreným problémom a prejavom diskriminácie žien a zraniteľných rodinných príslušníkov. Nedávny prieskum Eurostatu ukázal, že násilie zažilo až 41 percent žien.
V roku 2014 nadobudol platnosť Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (známy aj ako Istanbulský dohovor) a štáty, ktoré sú jeho zmluvnými stranami, tým podnikli dôležitý krok k posilneniu svojich vnútroštátnych právnych predpisov a politiky proti tejto pliage.
Násilie na internete
Únia podpísala Istanbulský dohovor v roku 2017, ale schválenie pristúpenia bolo v Rade niekoľko rokov pozastavené. To sa zmenilo pred troma týždňami, keď Rada tento proces napokon odblokovala a urýchlila pristúpenie k dohovoru. Tento úspech je sľubný z hľadiska pokroku v oblasti rodovej rovnosti a lepšej reakcie na násilie páchané na ženách a domáce násilie.
Ratifikácia Istanbulského dohovoru garantuje, že Európska únia dodržiava medzinárodné normy, predkladá vlastné komplexné právne predpisy a začleňuje povinnosti vyplývajúce z dohovoru do všetkých oblastí politiky EÚ.
Presne pred rokom navrhla Európska komisia smernicu na boj proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu, ktorá dohovor dopĺňa, čím kompletizuje náš právny rámec. Uvedeným legislatívnym návrhom sa zavádzajú spoločné minimálne normy pre všetky členské štáty v oblasti prevencie, ochrany, podpory obetí, prístupu k spravodlivosti, spolupráce a koordinácie služieb.
Navrhli sme kriminalizáciu násilia páchaného na ženách vrátane online násilia, ako je zverejňovanie intímnych obrázkov, videí alebo zvukových súborov bez súhlasu a vyhrážanie sa takýmto zverejnením, i kriminalizáciu nenávistných prejavov na internete. V časoch, keď sa viaceré aspekty nášho života presunuli do online priestoru bez toho, aby existovala potrebná ochrana, je nutné sa zaoberať otázkou násilia na internete, aby online prostredie bolo bezpečné a všetci ho mohli slobodne používať.
V návrhu sa kriminalizuje aj znásilnenie, a to prostredníctvom definície, ktorá stojí na koncepcii súhlasu počas celého trvania sexuálneho aktu.