SME

ZKH píše: Univerzity musia prestať chrániť toxických profesorov

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
Načítavam... ZKH píše: Csudai na VŠVU končí, pachuť zostáva
Počúvajte v aplikácií SME. Pozrite si ponuku podcastov SME.

Nie je to tak dávno, čo sme sedeli s maliarkou Ivanou Šátekovou v jej ateliéri. Kecali sme o živote, otvorili sme si fľašu vína a debatovali. Prišli za nami ďalší dvaja kamaráti a na záver večera sme si pozerali jej obrazy. Jeden mi Ivana strčila do ruky a povedala: „Zober si ho, ak chceš. To som maľovala ešte na škole, neznášam ho.“ Obraz mám doma v pracovni a oddnes bude pre mňa mementom toho, že ak sa ozveš, trvá to, zažiješ si spochybňovanie, obvinenia, že si klamárka, ale predsa môžeš aj po rokoch vyhrať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prípad Csudai

Poďme však po poriadku. Ivan Csudai je profesor na Vysokej škole výtvarných umení. Potom, ako sa vo svete začalo #metoo, ozvalo sa niekoľko umelkýň, ktoré chodili do jeho ateliéru. Opísali hrubé šikanovanie.

„Prišiel húf študentov, ktorí sa pozerali, ako na mňa kričí, že som hovno, že skončím v Tescu za pokladnicou, že som ako taký psík, ktorému hádže paličku a ja mu namiesto nej nosím hovno, alebo či sa ráno vygrciam do misky a potom maľujem tými grcanicami,“ opisovala Ivana.

Viacerí hovorili o tom, ako ich maliar a vedúci 4. ateliéru Ivan Csudai ponižoval, vulgárne im nadával a sexuálne ich obťažoval. Viacerí ľudia, ktorí prešli jeho ateliérom, si spomínali, že svojich študentov vulgárne kritizoval a zhadzoval. Jeho prístup sa podľa viacerých výpovedí odzrkadľoval aj v hodnotení. Mladé ženy spomínali aj to, že mal vo zvyku ich hladiť, volať zdrobneninami alebo sa pýtať na intímne veci z ich života.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď vás v tomto veku a v tejto nedôvere voči samému sebe začne niekto častovať osloveniami ako 'zbaľ si svoje pi**viny a choď do p**e', 'zaberáš miesto niekomu, kto má talent', tak fakt môžete skončiť s veľmi do*rbaným sebavedomím,“ napísala zas Katarína Sido o ateliéri s Csudaiom.

Ivana Šáteková rovnako ako Év van Hettmer a Katarína Sido sú uznávané výtvarníčky, ktoré majú na svojom konte viacero významných ocenení. Ale aj keby neboli.

Neskoro a málo, no predsa

Bol rok 2018, keď výtvarníčky po rokoch tráum prehovorili o ponižovaní, šikanovaní a sexuálnom obťažovaní. Je rok 2023 a síce neskoro, ale predsa sme sa dočkali aspoň nejakého výsledku. A hoci je rozpačitý a tak trocha zanecháva pachuť, je to prvá lastovička, že ani univerzity už nemôžu ignorovať toxických vyučujúcich a traumatizované študentky a študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Rektorka Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová sa priamo na Medzinárodný deň žien ospravedlnila za správanie Ivana Csudaia trom bývalým študentkám aj ich rodinám a blízkym. "Uznávam podnet obetí ako oprávnený,“ napísala Bohunka Koklesová v stanovisku. Etická komisia nekonečný čas prešetrovala obvinenia a potvrdila všetko, o čom tri odvážne ženy prehovorili. Ospravedlnila sa, no vzápätí dodala, že skutok je už premlčaný.

Vysoká škola za tie roky, čo o všetkom už vedela, s Csudaiom neurobila vôbec nič. Od výhovoriek, že ho nemôžu vyhodiť, pretože právo je na jeho strane a študentky majú podať trestné oznámenie, až po obavy, že mu škola zničí život a že si môže niečo urobiť (študentiek sa to, samozrejme, v čase jeho šikanovania nikto nepýtal).

SkryťVypnúť reklamu

Csudai odchádza, pachuť zostáva

Nakoniec Csudai odchádza aspoň sám. Dosť nevhodne napísal, že sa ospravedlňuje, AK niekomu ublížil. No po krokoch vysokej školy aj po tomto výsledku zostáva pachuť. Sama mám rozpor - na jednej strane rektorka Koklesová prijala na škole viaceré opatrenia, ktoré do budúcnosti výrazne pomôžu každému ďalšiemu, kto by niečo podobné zažíval. Stavia sa na ochranu queer ľudí, podporila ako jedna z mála reformu vysokých škôl a nebojí sa ozvať. Na druhej strane servilne pristupovala k výraznému profesorovi a nedokázala sa mu postaviť ani na záver.

Človek si kladie otázku - ak takto laxne a vágne postupovala pokroková a moderná rektorka Bohunka Koklesová, v akom stave sú vlastne ostatné vysoké školy? Ako vážne berú tieto prípady STU, Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita či ďalšie vysoké školy? Zápasím sama s dilemou, či rektorku pochváliť aspoň za tento výsledok, pretože je prvá a zatiaľ jediná. Alebo či jej vyčítať zásadné chyby, ktoré na tejto ceste urobila. Ak totiž neoceníme snahu tých, ktorí sa aj s limitmi snažia systém zmeniť, a prirovnáme ich k tým, ktorí nerobia absolútne nič, zabijeme kohokoľvek chuť bojovať za lepšie Slovensko. Na škole vznikla etická komisia aj etický kódex pre vyučujúcich. Škola poskytuje psychologickú pomoc. Z reakcií rektorky bolo jasné, že situáciu začala brať vážne, no nie je ešte pripravená ísť tvrdo proti výrazným osobnostiam.

SkryťVypnúť reklamu

Poučenie – idem, riešim

Jednu vec by sme si však hádam z prípadu Csudai mohli zobrať. Roky sledujeme, že stakeholderi majú pocit, že chránia majestát verejnej inštitúcie. Obávajú sa, že keby priznali, že sa na ich pôde udiali chyby, uškodí to značke. Rada by som všetkým povedala, že sa hlboko mýlia. Značke verejných inštitúcií najviac škodí, ak sa nepostavia na stranu slabších, ak budú zametať vážne kauzy pod koberec a ignorovať realitu.

To, čo buduje dôveru inštitúcií, nie je to, že sú bezchybné. Nikto nie je bezchybný. Dôveru buduje transparentnosť, jasná komunikácia a okamžité prešetrenie vážnych podozrení. Je načase, aby to pochopili aj vysoké školy, ktoré majú ísť príkladom - slobodou, myslením, štandardmi, ale najmä by mali byť výkladnými skriňami, elitami, vzdelanosťou, citlivosťou, empatiou, otvorenou diskusiou. Je jedno, či je niekto profesor Traubner, profesor Csudai alebo Jaroslav Buček. Šikanovanie, obťažovanie, sexuálne a psychické násilie páchajú aj výrazné osobnosti. Aj charizmatickí ľudia. Tak prosto funguje násilie. Doučte sa to, prosím, a začnite sa správať tak, aby ste neškodili majestátu vašich inštitúcií.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá správa týždňa: nie je to také zlé

Tento týždeň som mala to šťastie, že som stretla Radku Trokšiarovú a jej maminu. Radka je jediná preživšia z teroristického útoku v Teplárni a práve tam sme sa v stredu na jednej diskusii aj stretli. Objali sme sa, porozprávali si rôzne príbehy, a s maminou sa rozprávali aj o optimizme. Mojej obľúbenej téme.

Pýtala som sa, čo vlastne po streľbe zažili v Kremnici, malom meste. Predsa len, queer téma, mimo Bratislavy. Bola som zvedavá. Radkina mama opísala, že za celý ten čas nezažila v Kremnici jediný zlý zážitok. Susedia, kamaráti aj rodina ich podporili, pomohli, chápali. Starší, mladší, všetci. Je to len ďalší čriepok do toho, že hluční zorganizovaní ľudia na facebooku netvoria Slovensko.

Tí, ktorí, naopak, prišli hulákať do Michaloviec na debatu Gabriely Kajtárovej, sa museli zorganizovať a prekrikovať všetkých, len aby ich bolo počuť. Dobrých a normálnych ľudí je viac, len ich musí byť cez ten hluk a krik počuť. Kremnica nesklamala Radku ani jej rodinu. Buďte viac ako Kremnica a menej ako krikľúni v Michalovciach.

SkryťVypnúť reklamu

Inak, o slušnosti tento týždeň napísala komentár aj šéfredaktorka SME Beata Balogová. Píše v ňom, že na neslušnosť sa musí odpovedať slušne, hoci sa to môže zdať málo hlasné. Nedajte sa zmiasť krikľúňmi. Slušných ľudí je tu stále viac, na tom sme sa aj s Radkou a jej mamou zhodli.

Podcast týždňa: Česi vlastizradcu nechali tak

V Česku písali tento týždeň Seznam správy o českom zamestnancovi ministerstva zahraničných vecí. Diplomata usvedčili z toho, že niekoľko rokov donášal Rusom informácie, ktoré mal ako zamestnanec ambasády v Líbyi šifrovať. Tajná služba ho odhalila a pána poslalo ministerstvo na dôchodok a ďalej nič.

U nás sme vlastizradcu, ktorý donášal Rusom, odsúdili síce len na nepochopiteľnú podmienku, no predsa. Sme trocha ďalej a v podcaste Lenky Kabrhelovej sa dozviete, že evidentne máme na tieto prípady aj lepšiu legislatívu než Česi. Pripomínam to najmä preto, že sme priekopníkmi v nadávaní na Slovensko a vo výrokoch, ako je to všade inde lepšie než u nás. Zďaleka nie vždy a zďaleka nie všetko. Len aby sa nezabudlo.

SkryťVypnúť reklamu

Video týždňa: manželia Houdekovci a sebaobrana

Pavel Houdek a Jasmína Houdek sú charizmatickí manželia, ktorí v Česku učia najmä ženy modernej sebaobrane. Hovoria o tom, že chystať sa netreba len na fyzický útok, pretože násilie sa vždy začína najprv verbálne. Vedieť sa za seba postaviť a povedať nie aj v bežných situáciách je dôležité a je to zručnosť, ktorú som sa aj ja v mladom veku musela naučiť. Dnes sa za seba postaviť viem a v mnohom je to oslobodzujúce.

S Pavlom a Jasmínou sme sa tento týždeň rozprávali o násilí na ženách - čo robiť, ak sa ocitneme v nebezpečnej situácii. Čo robiť, ak takú situáciu vidíme ako okoloidúci? A prečo je lepšie mieriť na oči než kopnúť útočníka do rozkroku? Pustite si neuveriteľné pútavé rozprávanie Jasmíny a Pavla a ak máte záujem, kúpte si aj ich novú knihu Moderní sebeobrana. Pre každého, kto sa chce vedieť zachovať v krízových situáciách lepšie - pre dcéry, synov aj dospelých. Kniha sa dá kúpiť tu alebo v každom kvalitnom kníhkupectve. A keďže som spolu s Vitaliou Bella jej krstná mama, želám jej najmä to, aby sa dostala čím skôr do všetkých škôl.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Hudobná bodka: Cercle

Cercle mal opäť výborný streamovaný set - zhodou okolností ho premiérovali presne počas toho, ako som písala tento newsletter. Producentské a DJské duo zo Švajčiarska Adriatique hrali v majestátnom prostredí zádušného chrámu kráľovnej Hatšepsut na západnom brehu Nílu v Egypte. Pastva pre oči, výborný set, ak sa potrebujete sústrediť pri práci alebo máte doma kamošov na večeri.

Toto bolo štyridsiate šieste vydanie newslettera ZKH píše. Ďakujem, že nás čítate a počúvate.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 727
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 283
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 659
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 413
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 192
  6. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 160
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 154
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 551
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Newsletter podcastu Ľudskosť.

Newsletter Barbory Marekovej z podcastu Ľudskosť.


Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Peter Schutz

Úspory z prepúšťania by boli aktuálne najskôr v ďalšom volebnom období.


  1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol sv. Jakuba v meste Stříbrná Skalice
  2. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  3. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky VII.
  4. Monika Kollarova: Mačacie "ladies"
  5. Viktor Pamula: Odkiaľ a kam ?
  6. Andrea Ostrihoňová: Sú veci, ktoré sa nechcú stratiť
  7. Michal Drotován: Ako sa štát stará o svoj majetok?
  8. Ján Valchár: Irán, Izrael, bolševici a bolševník
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 536
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 613
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 396
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 995
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 040
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 611
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 17 763
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 146
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu