Autor pôsobí v Stredoeurópskom inštitúte ázijských štúdií a na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB
Dva významné východoázijské demokratické štáty sa opäť pokúšajú o nápravu historických krívd z čias japonskej nadvlády na Kórejskom polostrove v rokoch 1910 až 1945
. Zápas ľudí odvedených na nútené práce a tzv. utešiteliek – Kórejčaniek zneužívaných v armádnych nevestincoch – o kompenzácie vyvoláva silné emócie a politické reakcie na oboch stranách Japonského mora.
Napätie posledných rokov malo následky nielen na ekonomickú, ale aj na bezpečnostnú spoluprácu medzi Japonskom a Južnou Kóreou.
Dozvuky japonskej nadvlády
V pondelok 6. marca predstavil juhokórejský minister zahraničných vecí Pcharkch Čin návrh na urovnanie historického sporu o kompenzáciu ľudí nasadených na nútené práce.
Spor sa vyostril v roku 2018, keď juhokórejský Najvyšší súd potvrdil rozsudok, na základe ktorého mali štyrom robotníkom vyplatiť kompenzáciu štyristo miliónov wonov, čo bolo viac ako tristotisíc eur.
Počas druhej svetovej vojny pracovali pre Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation, ktorá ich mala odškodniť. Rozhodnutie súdu bolo významné aj preto, že v tom čase sa viedlo voči japonským spoločnostiam štrnásť podobných sporov.