Autorka je štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva
Novela zákona, na základe ktorej majú byť štatutári nemocníc posielaní do väzenia za nedodržiavanie personálnych normatívov, je pretavením jednej z požiadaviek lekárskych odborov do legislatívy.
Nemá zmysel vysvetľovať absurdnosť tohto nápadu, na čom sa zhodne takmer celá odborná verejnosť. Za zmienku však stojí krátke poobhliadnutie sa do nedávnej minulosti, do jesene 2022, keď časť nemocničných lekárov pod vplyvom svojich odborárskych predákov podala hromadné výpovede.
Časová tieseň ako taktika
Vedenie Lekárskeho odborového združenia (LOZ) od začiatku deklarovalo, že má osem požiadaviek, aj keď na rokovaniach to vyzeralo, že majú len jednu. Vecná diskusia o ostatných siedmich bodoch sa zo strany LOZ začala intenzívne osem dní pred podpisom memoranda, keď ich právny zástupca predložil požiadavky v podobe paragrafového znenia právnych predpisov.
Týmto prístupom odborári pri vyjednávaní spôsobili obrovskú časovú tieseň jednému partnerovi. Dovolím si tvrdiť, že to bola súčasť ich taktiky.
Každý legislatívec mi dá určite za pravdu, že za taký krátky čas a bez odbornej diskusie nemôže vzniknúť bezchybná, vykonateľná a odborníkmi akceptovaná novela zákona.
Odborári boli počas rokovaní upozornení na hroziace riziká, ktoré by presadenie niektorých požiadaviek do praxe prinieslo. Príkladom je rezidentské štúdium, ktoré muselo byť podľa ich predstáv schválené ešte v novembri a následkom tohto kroku je, že ministerstvo muselo prijať preventívne opatrenie a neotvorilo vo februári termíny pre pediatrov. Slovensku by totiž mohli vzniknúť ekonomické škody z neefektívneho nakladania s verejnými zdrojmi a mali by sme dve kategórie rezidentov, z ktorých jedna by mala oveľa prísnejšie podmienky.
Druhým problémovým bodom bolo rokovanie o trestnoprávnej zodpovednosti štatutárov nemocníc za nedodržanie personálnych normatívov.