SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Bránia úradníci potrebným reformám? (píše Ivan Mikloš)

Ak vláda a jej ministri vedia, čo chcú zmeniť a ako, úradníci nemôžu byť prekážkou.

Zodpovednosť za to, ako úradníci využívajú moc, je len na politikoch, v tomto konkrétnom prípade na Veronike Remišovej. (Zdroj: SITA/Branislav Bibel)

Autor je prezident MESA 10 a exminister financií

K dnešnému článku ma inšpiroval najmä minulotýždňový rozhovor s bývalým štátnym tajomníkom ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Marekom Antalom, ktorý odišiel z ministerstva ešte v roku 2021. Pri tejto príležitosti som si spomenul na starší rozhovor s ďalším bývalým štátnym tajomníkom toho istého ministerstva Vladimírom Ledeckým, ktorý odišiel z funkcie pred ním, už po ôsmich mesiacoch vo funkcii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obaja bývalí štátni tajomníci sa argumentačne v zásade zhodujú (okrem iného aj v otázke nekompetentnosti ministerky Veroniky Remišovej), pričom za hlavný problém označujú to, že neboli schopní presadiť svoje vízie, priority a nápady pre odpor ministerských úradníkov.

Vladimír Ledecký na otázku, čo ho na ministerstve najviac prekvapilo, odpovedá, že to, „ako silno držia v rukách moc úradníci a ako urputne sa bránia tomu, aby ju pustili“.

Marek Antal zase hovorí, že „politici by mali povedať – toto urobte – a štátni úradníci by to mali zariadiť. Ale úradníci to zariadia po svojom“. Za jeden z dôvodov považuje to, že „motivácia úradníka nie je niečo urobiť, dokončiť či dokázať, ale chrániť sa. Nič nepokaziť, zostať na svojom mieste a brať plat. Oni nie sú napojení na výkon“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Áno, je to tak. S názormi bývalých štátnych tajomníkov na moc a motivácie (väčšiny) úradníkov sa síce dá v zásade súhlasiť, no problém je v tom, že zodpovednosť za to, ako túto moc úradníci využívajú, je len a jedine na politikoch, v tomto konkrétnom prípade na Veronike Remišovej.

Nie je to však, samozrejme, problém tohto jedného ministerstva.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zuzana Kepplová

Ficovi sa podarilo znepokojiť Sulíka z infokampane NATO.


2 h

Na niektoré predstavy treba špecifickú slovenskú fantáziu.


5 h
Nataša Holinová

Snaha usvedčiť predsedu Smeru zatiaľ trestná nie je.


6 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


22 h
SkryťZatvoriť reklamu