Autorka je redaktorkou českého Deníka N
Váňa sa narodil a žil na Donbase. Desaťročného chlapca Rusi evakuovali hned na začiatku vojny. Vraj, aby nestrádal, keď sa tam teraz bude strieľať. Začínajú totiž oslobodzovaciu operáciu a ono také oslobodzovanie je niekedy zložité. Zvlášť, keď oň miestni nestoja.
Váňu sa nikto nepýtal. Jednoducho ho jedného dňa spolu s ostatnými deťmi odviezli z detského domova.
Teraz je v ruskej rodine. Usmieva sa do kamier ruskej televízie a ochotne odpovedá ruským novinárom. Má plyšáky, má mamu a otca, súrodenca a niekoľko autíčok, z toho jedno na diaľkové ovládanie. Keď sa ho pýtajú, odkiaľ je, na rodný Donbas si už nespomenie. "Z Bobrova," povie meno ruskej obce, kam ho umiestnili.
Podobných príbehov má ruská detská ombudsmanka Marija Ľvovová-Belovová v rukáve obrovské množstvo. Pre niekoho hrdinka, pre iných spolupáchateľka genocídy.
Za Putinom jedine v ružovej
Do minulého týždňa poznal jej meno málokto. Teraz stojí po boku ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého poznajú všetci. Na oboch vydal Medzinárodný trestný súd zatykač, pretože vymysleli jeden z najväčších zločinov 21. storočia.
Mariju Ľvovovú-Belovovú som nikdy nestretla, ale mám pocit, že spolu už nejaký čas vedieme vášnivý dialóg. S deťmi, ktoré ukradla, no podarilo sa ich vrátiť rodičom, som sa stretla. Pomohli mi pochopiť, že aj zločin môže byť odetý do ružovej.
Ako sa zo ženy z polmiliónového ruského mesta Penza stala zločinka?