Autorka je právnička Slovenského národného strediska pre ľudské práva
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva s údivom sleduje, kam sa uberá odborná diskusia k rozhodnutiu súdu o povinnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovne uhradiť svojej poistenke Editke Rischerovej liek Zolgensma.
S údivom preto, že od odborníkov očakáva istú zdržanlivosť pri vyjadrovaní sa k prípadu, o ktorom nemajú dostatok informácií.
Prečo sa Slovenské národné stredisko pre ľudské práva rozhodlo podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia?
Neodkladné opatrenie je riadny inštitút nášho právneho poriadku a určené je práve na takého prípady. Neodkladné opatrenie môže súd nariadiť, ak treba bezodkladne upraviť pomery alebo ak je obava, že výkon súdneho rozhodnutia (exekúcia) bude ohrozený.
Na podanie lieku Editke ostáva necelý mesiac. Iná možnosť, ako dosiahnuť nápravu protiprávneho stavu v tomto prípade, nie je.
Inštitút neodkladného opatrenia je upravený iba pre civilné súdnictvo a na rozhodovanie o návrhu na jeho nariadenie je príslušný okresný súd. V konaní o návrhu súd nevykonáva klasické dokazovanie, ale iba osvedčuje skutočnosti, ktoré žalobca uvedie vo svojom podaní. Ak súd dospeje k záveru, že tieto skutočnosti sú dôvodné a osvedčí ich, neodkladné opatrenie nariadi.
Prečo Zolgensma?
Ošetrujúca lekárka Editky rozhodla na základe dôkladnej znalosti jej zdravotného stavu, že tento liek je pre ňu najlepší. Editka je na liečbu indikovaná. Záver urobila skúsená pediatrická neurologička, nie rodičia Editky, nie jej právni zástupcovia a dokonca ani súd.