Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Tridsiateho marca otvorila brány nová veľká nemocnica v Bratislave, prvá na Slovensku od revolúcie. Fasádu budovy na okraji mesta zdobí názov majiteľa – Penta Investments.
Ešte pred dvoma rokmi sa finančná skupina snažila rozostavanú nemocnicu aj celý zdravotnícky holding aspoň čiastočne predať niektorému z medzinárodných hráčov. Prísne regulovaný sektor a toxická reputácia žralokov z Digital Parku predstavovali nebezpečnú zmes ohrozujúcu biznis.
Igor Matovič postavil jeden zo svojich dvoch najúspešnejších predvolebných ťahov na Pente. Okrem Počiatkovej vily navštívil cyperskú budovu, kde sídlia schránky vlastniace zdravotnú poisťovňu Dôvera, a sľúbil, že šéfa Penty Jaroslava Haščáka zavrie. Na ďalší deň zapálil pred úradom vlády päťtisíc sviečok za predčasné úmrtia spôsobené nefunkčnosťou zdravotníctva a povedal, že potrebné peniaze sa rozkradli systémom „pol na pol“ medzi Smerom a Pentou.
Ako dokázala Penta nielen prežiť, ale dokonca triumfovať?
Namiesto krachu a väzenia vzostup a fanfáry
Dá sa hovoriť o víťazstve? Veru áno.
V rokoch 2021 a 2022 mala Penta najvyššie zisky v histórii – 570 a 483 miliónov eur. Výrazne rástli tržby a aktíva celej skupiny. Rodina Haščákovcov je stále druhou najbohatšou na Slovensku a už tretí rok jej osobný majetok prevyšuje miliardu eur. Za neúspešné trestné stíhanie sa štát musel Haščákovi ospravedlniť.