SME

ZKH píše: Ako Slovensko už dlhé roky segreguje rómske deti

Súhrn týždňa Zuzany Kovačič Hanzelovej.

ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej.ZKH píše - týždenný newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej. (Zdroj: SME.sk)
Načítavam... ZKH píše: Ako Slovensko už dlhé roky segreguje rómske deti
Počúvajte v aplikácií SME. Pozrite si ponuku podcastov SME.

Začalo sa to ešte v roku 2015. Európska komisia začala voči Slovensku konanie pre segregáciu rómskych detí na školách. Ministrom bol toho času Juraj Draxler, nominant Smeru.

Boli to časy, z ktorých sme sa už trochu posunuli. Ale naozaj len trochu. Poďme sa na to bližšie pozrieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komisia nám vyčíta, že systematicky segregujeme rómske deti na školách. Deje sa to nasledovne - urobíme im diagnostiku. Testuje sa v slovenčine a testujú sa zručnosti, ktoré s intelektom nemajú až tak veľa spoločného. Dieťa má pomenovať tvary, farby, nakresliť niečo alebo zložiť jednoduchú skladačku.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže ak ste dieťa, ktoré sa narodilo do generačnej chudoby v osade, máte hneď niekoľko súbežných problémov. Po prvé - zrejme neviete po slovensky. To je prvá a dosť veľká bariéra. Hneď ďalšie prekážky sú, že ak máte päť, či šesť rokov, viete sa zrejme dobre postarať o súrodencov, založiť oheň, nanosiť vodu a nasekať drevo, no ceruzku ani skladačku ste nikdy v ruke nedržali.

A tak deti takýmto testom neprejdú a označíme ich ako mentálne zaostalé. Volá sa to Variant A. Takéto deti putujú do špeciálnych škôl. Výsledok? Nikdy nemôžu mať maturitu.

Ak deti aspoň otestovali, je to ten lepší prípad. Na Slovensku máme zdokumentované aj také prípady, keď diagnostické centrá deti ani nevideli a všetkých súrodencov rovno opečiatkovali bez testovania a poslali ich do náručia špeciálneho školstva na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Keby ste chceli namietať, že to s nimi inak nejde a nie je to rasizmus, mám pre vás zlú správu. Dokonca aj deti, ktoré sú rómske a sú v detských domovoch, segregujeme na špeciálnych školách.

Poznám aj také, ktoré sú v domove celý svoj život. Vyrastali teda mimo osady a čuduj sa svete, nepomohlo. Aj tak skončili v špeciálnych školách. Toľko k argumentu a toľko k nápadom brať deti z rodín buď do internátnych škôl, alebo detských domovov. Ale späť k téme.

Rozdelené jedálne, ihriská aj vchody

Na Slovensku sme segregáciu vyšperkovali do dokonalosti. Ak už aj deti mali šťastie, že ich zobrali do normálnej školy, zvyčajne pre Rómov vytvoria riaditelia čisto rómske triedy.

Argumentujú dvoma vecami - pomalším učením žiakov z vylúčených komunít a zlou hygienou. Lenže ani to nesedí. Vo väčších mestách, ako napríklad Medzilaborce, segregujú aj rómske deti zo strednej vrstvy, ktoré bývajú normálne na sídlisku.

SkryťVypnúť reklamu

Po extrémy nemusíme chodiť ďaleko. V roku 2023 máme na Slovensku bežné prípady, keď škola rozdelí ihrisko na rómsku a bielu časť. Stále máme školy, kde rómske deti obedujú v inej miestnosti ako ostatné. A úplný extrém sú školy aj škôlky (!), kde majú rómske deti samostatný iný vchod.

Všetky tieto prípady máme mimochodom aj zdokumentované - okrem Európskej komisie o tom otvorene hovorí aj školská inšpektorka.

Vieme, čo treba robiť

Raz som dokonca narazila na prípad, keď deti z majority chodia do jedálne a deťom rómskym dávajú suchý obed. V podstate to znamená obyčajnú bagetu.

Deti sa sťažujú, že sú hladné. Bageta totiž má príšerné nutričné hodnoty a aj keď má dosť kalórií, deti zasýti len nakrátko. Bageta dokonca vychádzala drahšie ako varený obed. Takto si tu žijeme, takto to tu máme.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci odborníci pritom hovoria, čo treba robiť - predškolské vzdelávanie a projekty ako Omama. Tie rozvíjajú deti v ranom veku, ktorý je pre dieťa najdôležitejší.

Začať v šiestich rokoch diagnostiku, že tu máme mentálne zaostalé deti, nepomôže, samozrejme, nikomu. A tak už od roku 2015, keď komisia pohrozila tým, že voči Slovensku začne konanie, nerobíme nič. Nepočúvame odborníkov ani Úniu a pokračujeme vo všetkom, čo robíme zle. Zatiaľ sa nám podarilo zahodiť budúcnosť ďalším a ďalším tisícom detí z vylúčených komunít.

Bruselu došla trpezlivosť

Po ôsmich rokoch (!) Európska komisia stratila trpezlivosť. Na Súdny dvor posiela žalobu a skončiť sa to pre Slovensko môže zle. Hrozia nám vysoké pokuty, ale hlavne - ďalšie a ďalšie zničené životy detí.

SkryťVypnúť reklamu

Máme pritom príbehy, ktoré nám naznačujú, aký veľký problém máme. Časť rómskej komunity, ktorá odišla do Británie, totiž odišla aj s deťmi, ktoré v našom systéme mali označenie, že sú mentálne zaostalé. V britskom školstve dostali podporu a takmer všetky študujú na normálnych školách, majú maturitu a mnohé smerujú aj na vysoké školy. Text, v ktorom to opisovala Denisa Gdovinová, vyšiel ešte v roku 2018 v .týždni a získal aj novinársku cenu.

Ak dnes premiér Eduard Heger hovorí, že je to dlhodobý problém, má pravdu. Lenže vláda, v ktorej sedí, je tu už tri roky a to je čas, za ktorý sa žaloba zvrátiť dala. Komisia totiž nie je padnutá na hlavu - opakovane sme si s ňou vymieňali listy a opakovane slovenskí ministri odpisovali do Bruselu, že žiadne rómske deti nesegregujeme.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Juraj Draxler, aj Robert Kaliňák tvrdili, že keďže nemáme etnické dáta, tak žiadne rómske deti nediskriminujeme, pretože systém pozná len deti bez farby pleti. To, že štát dokáže zbierať aj etnické štatistiky, ale anonymne, roky ignorovali.

Bezodný pohár eurofondov

A tak síce máme stámilióny eur na vylúčené komunity z eurofondov, ale roky ich futrujeme do nezmyselných projektov a roky nevieme donútiť starostov, aby v najzaostalejších komunitách spravili aspoň cestu a vodovod. Ak totiž starosta nič nechce robiť, tak sa štát môže postaviť aj na hlavu. Na poličke nám teraz ležia milióny na pitnú vodu do komunít, kde žiadnu vodu nemajú, no zbytočne.

Máme obce, ktoré sú oveľa ďalej. Už stokrát spomínaný Spišský Hrhov si dokonca urobil vlastné diagnostické centrum, pretože starosta Vladimír Ledecký zistil, že bez neho pôjdu všetky deti rovno do špeciálky.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom je rasizmus

Problém je však oveľa hlbší - je v našich hlavách a volá sa rasizmus. Raz sa mi do telefónu rozplakala jedna riaditeľka školy, kde segregujú deti v jedálni. Robila som o nich reportáž a nevyšli z toho lichotivo.

Vysvetľovala mi, že deti chcela desegregovať, ale primátor mesta jej povedal, že ak to urobí, rovno si môže zbaliť veci. A keďže mesto je zriaďovateľ škôl, tieto rozhodnutia síce stoja na riaditeľoch, no tí sa zodpovedajú lokálnym politikom.

Sme v bode, keď na segregáciu rómskych detí už neexistujú jednoduché odpovede. Keby sme totiž chceli riešiť aj to, že v niektorých obciach sú čisto rómske školy, je to nereálne.

Sústrediť sa však okamžite musíme na predškolské vzdelávanie a na to, aby sme deti neodsúdili v šiestich rokoch na život v absolútnej chudobe. Keď totiž prídete do akejkoľvek osady, malé deti vám so žiarivými očkami hovoria, čím by v živote chceli byť. Policajti, raperi, učiteľky, lekári. Vidíte šikovné deti, ktorým nedáme žiadnu šancu na lepšiu budúcnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia to neradi počujú, no na Slovensku sme si zvykli Rómov nepovažovať za rovnocenných ľudí. Vytvorili sme tu dve kategórie občanov. Jedna naša - väčšinová. A tá druhá rómska. Robíme to najmä preto, aby sme si dokázali zdôvodniť, prečo sa správame neľudsky a nedemokraticky.

Keď vidíme biedu detí v osadách, uspokojujeme sa s tým, že majú rodičov, ktorí sú za ne zodpovední. Lenže aj tí rodičia boli deťmi a pred dvadsiatimi rokmi si predošlá generácia hovorila to isté.

Jediný, kto brzdí akýkoľvek progres v tejto téme, je bežný Slovák. Volič. Majorita. Dehumanizovali sme celú skupinu ľudí, len aby sme sa sami so svojimi zlyhaniami cítili akosi lepšie. Skôr či neskôr tomu budeme musieť čeliť. S pokutou aj bez pokuty.

Načítavam... Školstvo (2. časť)
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Podcast týždňa: TransFér

Mia Žureková sa venuje citlivým témam v denníku SME už dlho. Mesiace pracovala na novej podcastovej minisérii TransFér. Je o trans ľuďoch - o ich trápeniach, praktických problémoch, prežívaní. Je o vyvracaní mýtov a hlúpostí, ktoré si ľudia myslia. TransFér je ľudský a vysvetľuje zrozumiteľne náročnú tému.

SkryťVypnúť reklamu

Som Mii veľmi vďačná, že sa do tohto pustila. Téme totiž rozumie málokto a zdroje sa dajú na Slovensku nájsť zväčša len v angličtine. Vyšli už tri časti - o tom, kto sú vlastne trans ľudia, ako vyzerá medicínska tranzícia a ako prežívajú trans ľudia vzťahy. Vypočujte si Miinu minisériu, možno dosiahne aj to, že budeme mať na Slovensku viac empatie k sebe navzájom.

Načítavam... 1. Kto sú trans ľudia a čo prežívajú? - Nenávidela som svoj mužský obraz v zrkadle, hovorí transrodová žena Nina
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Na túto tému vzniklo aj veľa skvelých filmov. Jeden dokument mi dovoľte odporučiť aj vám. Transhood je film, ktorý jeho tvorcovia nakrúcali päť rokov. Sledovali, ako sa štyri trans deti v americkom Kansas City vo veku 4, 7, 12 a 15 rokov vyrovnávajú so svojím životom, pohlavím, rodom a spoločnosťou. Je to fascinujúci, citlivý a unikátny pohľad do rodín, ktorým rozumie len málokto. Film nájdete na HBO Max.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrá správa týždňa: Instaprofil na Madeire

S rubrikou dobrá správa týždňa sa posledný mesiac dosť trápim. Neviem, či preto, že menej sledujem dobré správy, alebo preto, že by neboli. To prvé sa mi zdá pravdepodobnejšie.

Nielen moje dni, ale každý deň bezpodmienečne zlepší náš kamarát Rarach. Spolu so svojou ženou Andreou a synom Mišom sa rozhodli zbaliť, predať byt a presťahovať sa na portugalskú Madeiru. Okrem krásnych výhľadov je jeho instagram plný zábavných historiek s malým Mišom a okrem toho vám dá veľa tipov na cestovanie po Madeire.

Rarach je vzácny človek aj preto, že otvorene hovorí o svojej minulosti. Kedysi šéfoval chuligánskym ultras, bil sa aj hajloval. Zmenilo ho aj to, že stretol svoju ženu, a keď počas kampane robil ochrankára vtedy ešte kandidátke Zuzane Čaputovej. Hovorí o tom aj preto, že chce vzdelávať ľudí a pomôcť rovnako zmäteným 16-ročným chlapcom, akým bol aj on sám.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa slnka, krásnej prírody a vtipných storiek nájdete na profile Rarachjenamadeire. Manželom Rarachovcom do nového života želám, samozrejme, len to najlepšie. Chýbate nám.

Video týždňa: Danuše Nerudová

Tento týždeň ma dosť vážne skolila nejaká vírusová pliaga, takže výber videa týždňa bol jasný. Vo štvrtok k nám z Brna zavítala Danuše Nerudová, bývalá prezidentská kandidátka a česká ekonómka. Rozprávali sme sa o ženách v politike, o kampani, ale aj o dôchodkovom systéme.

Načítavam video...

Hudobná bodka: Miley Cyrus

Ak túžite po letnej atmosfére, Backyard Sessions je pre vás. Miley Cyrus má nový album a rozhodla sa k nemu vydať aj live verziu natočenú celú v krásnom dome v Los Angeles.

Miley Cyrus je zvláštna, od detskej preafektovanej hviezdičky to dotiahla do dospelosti a naozaj vkusného ľahkého počúvania. Navyše, jej spevácky talent je jasný aj ľuďom, ktorým je nesympatická a nemajú ju radi.

SkryťVypnúť reklamu

Z jej nového albumu Endless Summer Vacation je pesnička Jaded moja naj, preto je dnes aj hudobnou bodkou tohtotýždňového newslettera. Ak si chcete pozrieť celú jej Backyard Sessions, nájdete ju na Disney +.

Toto bolo päťdesiate druhé vydanie newslettera ZKH píše. Ďakujem, že nás čítate a počúvate.


Prihláste sa zadarmo na odber newslettra ZKH píše. Prihlásiť odber>


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 160
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 424
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 553
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 426
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 390
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 028
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 021
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

A taká veľkolepá tlačovka to mohla byť, keby to klaplo, ako dúfali.


22
Peter Schutz

Do tejto situácie ho dostáva Trumpova podpora „koalície ochotných“.


19

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 2
Vanda Rozenbergová, spisovateľka a výtvarníčka

Niekedy si charizmu vybudujeme len preto, že sme nechceli byť zranení.


2
  1. Daniel Balko: Súhlas s členstvom Ukrajiny v NATO padol dávno, prečo ho spochybňovať?
  2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čurillovci ho volali mozgový makač, po jeho výpovedi obvinili 25 ľudí pri akcii Apači. Tri roky má prerušené trestné stíhanie
  3. Ivan Čáni: Gröhling odpovedal Ficovi, mne a nám – občanom nie.
  4. Dušan Koniar: Brucho zašiješ, dušu nie
  5. Koloman Gore: Kto viac zarába: MMA alebo Clash of the Stars?
  6. Ján Valchár: Dve blbé správy od Putina
  7. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 28 089
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 715
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 13 473
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 819
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 228
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 976
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 721
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 715
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťZatvoriť reklamu