Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Je takmer isté, že nás čaká zlá vláda z hľadiska potrieb slovenských občanov. Vie si dnes niekto realisticky predstaviť také zloženie budúcej koalície, aby chcela a dokázala významnejšie pohnúť s kľúčovými výzvami krajiny – udržateľným zvyšovaním životnej úrovne, zlepšením stavu zdravotníctva, konsolidáciou právneho štátu či pripravenosťou na starnutie, technologické skoky a klimatické zmeny?
Máme sa však zároveň pripraviť na koniec demokracie, ako vytrvalo naznačujú viacerí pozorovatelia a komentátori?
Nechcení garanti slobody
Dokonaný prechod od demokratického k autoritárskemu režimu sme zažili dvakrát, a to vždy pod obrovským vonkajším tlakom. V rokoch 1938 až 1939 to bolo nacistické Nemecko a po vojne zase Sovietsky zväz, kto v skutočnosti rozhodol, že z Československa prestane byť jediná fungujúca stredoeurópska demokracia.
Dnes takýto vonkajší tlak chýba. Orbán aj Putin by určite privítali politickú zmenu, ktorá by Slovensko pretvorila na ich obraz, nemajú však silu, aby zásadnejšie ovplyvnili domáce pomery.