Milé čitateľky, milí čitatelia,
majstri politických kampaní brainstormujú nad volebnými sloganmi, politici sa fotia, vyťahujú si svoje najvľúdnejšie tváre. Úsmevmi na jedno použitie pôsobia neprirodzene. Nie je to vlastne výčitka, keďže v predvolebnej kampani je takmer nemožné uniknúť politickému klišé.
Keďže už Igor Matovič nemá žiadne vládne povinnosti, obšťastňuje obyvateľov menších miest a obcí. Tí, čo ho majú plné zuby, môžu mať oprávnený pocit, že šéfovi OĽaNO v nasledujúcich mesiacoch nikto neunikne. On sám sa spolieha na efekt Počiatkovej vily.
Robert Fico nakrúca štylizované videá, čo je ideálna forma pre jeho politickú krvnú skupinu, keďže novinári neotravujú zbytočnými otázkami. Pri čítaní textu gestikuluje, aby video s názvom „čo sa nezmestilo na tlačovku“ pôsobilo spontánne.
„Práca, chlieb a mier, to je náš program a vízia pre Slovensko“ je Ficov slogan, akoby sa posledných tridsať plus rokov ani len neudialo.
V predchádzajúcich voľbách bolo trendom byť „nepolitikom“, lenže po tom, ako „nepolitici“ – a myslíme tým Matovičovo ochotnícke divadlo v parlamente – veľkolepo zlyhali, kandidáti sa pravdepodobne budú tentoraz vyťahovať tým, že sú skúsení.
Voliči sú presýtení, keďže Matovič a Fico s intenzívnou asistenciou Borisa Kollára robili kampaň posledné tri roky. Nepretržite. Niektoré odkazy po nich stekajú ako po plaste. Takže kampaň bude náročná. Nielen pre politika, ale aj pre voliča.
Mnohí majú pocit, že už všetko počuli a vlastne v tom hluku poriadne ani nepočujú.
Médiá volajú po vecnej diskusii, ale narážajú na nechuť niektorých čitateľov čítať politické správy. Môžu mať pocit, že aj na základe statusov politikov alebo susedy zo sociálnych sietí vedia urobiť dobré rozhodnutie.
Aké bude rozhodnutie, ktoré sa zrodí po statuse, v ktorom autor provokuje LGBTQ+ ľudí?
Ak vyviera z pochopenia, do akej slepej uličky nás vedú politici, ktorí nalievajú benzín na vriace emócie, nemusí byť zlé. Ale tí, čo to naozaj chápu, Matovičove statusy už veľmi nesledujú. Ani Ficove videá, pokiaľ o nich nemusia písať.
Potrebujeme sa sústrediť na ďalšie mesiace, sledovať, čo konkrétne núkajú politici, a nakoľko sú ich sľuby realistické. Lebo samotné kampane nám vskutku nepomôžu.
Kto sú strojcami šťastia strán?
Kolegyňa Daniela Hajčáková a kolega Michal Katuška zisťovali, kto sú spindoktori za kampaňami politických strán. Kto ich formuje, kto im našepkáva v predvolebnom boji.
Zistili, že český expert od Andreja Babiša bude pomáhať Pellegriniho Hlasu. A marketér, ktorý kedysi pomáhal prezidentke Zuzane Čaputovej, bude pracovať pre povereného premiéra Eduarda Hegera. Vzhľadom na posledný prieskum verejnej mienky takúto pomoc naozaj potrebuje.
Čítajte: Marketéri prezidenta Pavla aj Babiša mieria na Slovensko. Volebná kampaň bude v ich réžii
Ututlaná časovaná bomba
Kolega Peter Kováč zistil, že pedagóg z policajnej akadémie, ktorý začiatkom marca postrelil kadetku tejto školy, mal podobný incident už v minulosti. Náhodný výstrel zo služobnej zbrane padol podľa zistení denníka SME na hodine Vladimíra Šeparneva už v polovici októbra 2021. Škola incident zatajila, ale študenti teraz prehovorili.
Čítajte: Inštruktor, ktorý postrelil kadetku, už podobný incident mal. Škola ho ututlala
Čo skrýva Oravské more?
Oravskú priehradu projektovali a stavali počas niekoľkých režimov, má viacero technických superlatívov, súčasne zabezpečuje ochranu pred povodňami, je významným výrobcom elektriny aj navštevovanou turistickou lokalitou. Má však aj odvrátenú stranu s príbehmi vysídlencov, zničenými rodinami, traumami a depresiami, dokonca aj samovraždami.
Kolega Peter Getting pre čitateľov spracoval niektoré svedectvá, ktoré zbierala Eva Naništová, psychoterapeutka a docentka psychológie na Paneurópskej vysokej škole.
Čítajte: Tisíce dedinčanov vysídlili násilím. Pod hladinou Oravského mora majú stále svoje korene
Poklady zo socialistického bazára
Vždy sa teším na to, keď sa kolega Tomáš Vašuta rozhodne pozrieť na ponuku štátnych organizácií, ktoré sa cez svoje internetové stránky zbavujú nepotrebného a nadbytočného majetku. Ministerstvo obrany napríklad núka kabriolet z roku 1983 za 230 eur. Obec Plešivec cez komunálny bazár predáva hasičské auto za 898 eur.
Je otázka, komu tieto „poklady“ predávajú, keďže podľa Vašutu ponuky sú zašité a ich prezentácia úbohá. Zberatelia, začnite googliť.
Čítajte: Kabriolet za 230 eur? Predaj majetku štátu pripomína socialistický bazár
Ďalšie články, ktoré vás zaujali:
- Architekt Balázs Füzék: Pinterest je metlou 21. storočia. Je to ako zbraň v zlých rukách
- Ako dôchodca zažijete šok. Aká bude penzia, ak máte 25 či 45 rokov?
- Prezidentka Čaputová a český prezident Pavel pricestovali do Kyjeva. Len pár hodín po ruských útokoch
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME