Autor je bývalý poslanec NR SR, expredseda strany Spolu, pôsobí ako vedecký koordinátor Európskej siete expertov na ekonómiu vzdelávania, hosťuje na Sciences Po
Kým slovenská politika žije rozpadom poverenej vlády Eduarda Hegera a vymenovaním nového „prezidentského“ kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora, venujme sa inej dôležitej otázke, ktorá zaručene prežije oboch premiérov: koľko a akých reforiem znesie Slovensko?
O nevyhnutnosti reforiem najčastejšie píše Ivan Mikloš. Podľa prieskumov verejnej mienky si potrebu zásadných zmien najmä v oblastiach zdravotníctva, školstva a právneho štátu uvedomuje výrazná väčšina obyvateľstva.
Prečo sa ich potom nedarí presadiť? A prečo politici, ktorí o nich najradšej hovoria, budú mať podľa rovnakých prieskumov verejnej mienky problém dostať sa do parlamentu, nieto ešte vládnuť?
Aká je vina plánu obnovy
Minulý týždeň sa odohrala zatiaľ asi najzaujímavejšia predvolebná politická diskusia. Organizoval ju konzervatívny Postoj a stretol sa v nej Eduard Heger s Milanom Krajniakom. A práve Krajniak v debate prezentoval odpoveď, s ktorou pracuje už dlhšie – že problémom je prehnané reformovanie zosobnené plánom obnovy.
Podľa neho štyridsaťšesť reforiem, ktoré sme sľúbili Európskej únii, „je veľa aj na koňa, a nie na človeka, ktorý sa dennodenne musí starať o to, ako uživí seba a svoju rodinu“.