Autor je teológ a spisovateľ
Indovia veria, že kravy sú posvätné. Preto sa ich nedotýkajú, iba ich predávajú svojim moslimom, ktorí ich považujú skôr za chutné ako posvätné. Vďaka tomu patrí India k najväčším producentom hovädzieho mäsa na svete, ale inak sú kravy posvätné a vážia si ich viac ako ľudské telá bez života horiace na brehoch Gangy.
K mýtom a poverám majú rozumnejší vzťah ako Slováci, ktorých posledný prieskum viery v hocičo, pretože to je skutočná podstata sveta nezmyslov, bludov, čarodejníckych receptov a sebavedomia bez znalostí, zaradil na posledné miesto medzi vyspelými krajinami.
Tým myslíme štáty, kde ľudia vedia čítať a písať, a teda akosi predpokladáme, že si aj niečo prečítajú a občas vedia niečo napísať, pretože kedysi sa to od nich v základnej škole s nalinajkovanými zošitmi, riadkami rozdelenými na malé a veľké písmená, partitúru myšlienok, žiadalo.
Fáma a povera ako základ politickej komunikácie
Slováci sú však iní. Všimol si to už írsky básnik Yeats, ktorý upozorňoval, že Kelti a Slovania sú imúnni proti psychoanalýze. Hovoril to v čase, keď viedenský lekár Freud presviedčal svet, že tajomstvo už neexistuje, všetko je súčasťou psychologického života, ktorý mal, ako sa domnieval, poraziť a vyradiť z prevádzky symbolický život.
Proti tomu sa bránili notorickí básnici ako Ezra Pound a dnes Slováci, ktorí vo svete politických rozprávok, povier a fašiangových masiek našli svoj nový duchovný domov. Nejde iba o sekty, dlhodobo prehliadaný fenomén týkajúci sa na Slovensku státisícov ľudí, ani o veštecké a kartárske nočné relácie, kde míňajú svoje príjmy na komunikáciu s anjelmi, vieru vo vlastnú hlúposť alebo šarlatánstvo.