Udalosť týždňa
Autor bol od začiatku (zo zištných „proslovenských“ dôvodov) proti brexitu. A stále je, ale všetkým tým, ktorí po odchode z EÚ škodoradostne penili a penia, že napríklad „z Veľkej Británie sa stalo Malé Anglicko“ a podobne, patrí po tejto globálnej korunovácii jediná úloha.
Vymenujte jednu krajinu na svete, ktorá má väčšiu, silnejšiu, ďalekonosnejšiu „soft power“ než Spojené kráľovstvo.
Neexistuje. Po práve a po zásluhe za všetko, čo ľudskej civilizácii dalo.
Udalosť SR
Úradníci.
Začať by sa dalo aj negativisticky. Prezidentka, ktorá si Vlčanovu kauzu už týždeň preverovala, na výsledok nevyčkala, ale naskočila na Ficov „banana skin“. Asi dvadsiaty siedmy (26 zvládla!), ktorými sa obdeň snaží o totálnu destabilizáciu štátu.
Cesty k menej radikálnemu riešeniu než Ódor jej definitívne zarúbal tragikomický výstup Hegera v televízii.
To všetko prekonáva vysoko pozitívny a azda aj volebný výsledok určujúci efekt, ktorým je zmena klímy. Teda slovenskej politickej, keď koncentrovaná nenávisť k Hegerovi a jeho kompánii z večera na ráno sublimovala na mexické vlny dôvery k odborníkovi.
Tým Ľudovít Ódor aj nesporne je, pričom ako morálne (škandálmi) nepoškvrnený mimostraník má predpoklady nakloniť si sympatie verejnosti do tej miery, že zmena vlády môže vniesť až paradigmatickú zmenu do doteraz jednoznačne proopozične vyznievajúcich nálad v kampani.
Kritické tu je, že aj keď sa „operácia odborníci“ dostáva do časového i personálneho stresu, z presakujúcich mien, ktoré už zrejme zostanú, je nesporný prozápadný a demokratický profil úradníkov. Hoci „headhunting“ ešte beží, doteraz známe tablo potvrdzuje, že Čaputová rozumie, čo Slovensko potrebuje.
Dobre, iná vec je, že všetky persóny sú buď priamo z ministerstiev, alebo zo širšieho verejného sektora, či dôchodcovia. Berieme, skúste však vy získať či prehovoriť zo súkromného (kapitalistického) sektora, kde je najvyššia kvalita, niekoho/niečo do úradníckej vlády na pár mesiacov. A máte na to týždeň či dva.
Nedá sa.