Federica Prandinová je manažérkou programu udržateľnosti a výskumnou pracovníčkou Globsecu.
Teraz alebo nikdy. To je hlavné posolstvo najnovšej súhrnnej správy Medzivládneho panelu OSN pre zmenu klímy (IPCC), ktorá bola zverejnená 20. marca.
Dokument je zhrnutím sedemročného vedeckého výskumu klímy so záverom, že aj pri najambicióznejšom znížení emisií skleníkových plynov globálne otepľovanie už v roku 2030 prekročí limit 1,5 stupňa Celzia, stanovený Parížskou dohodou.
V súčasnosti sme o 1,1 stupňa Celzia nad úrovňou pred industrializáciou, čo znamená, že globálne oteplenie celkovo dosiahne nárast o 3,2 stupňa Celzia.
Extrémne poveternostné javy, ako sú katastrofálne záplavy v Pakistane a rozsiahle suchá v krajinách Stredomoria, by podľa predbežných odhadov mohli v nasledujúcich tridsiatich rokoch znížiť globálny HDP o 18 percent.

Jediným spôsobom, ako splniť cieľ Parížskej dohody, ktorým je obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia, je znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 43 percent v porovnaní s rokom 2019.
Náhla tvrdšia realita
Predseda COP28 v Spojených Arabských Emirátoch Dr. Sultan Al Jaber a výkonný tajomník OSN pre zmenu klímy Simon Stiell vyzvali na naliehavú „korekciu kurzu“, ktorá sa musí zamerať na tri piliere: urýchlenie dekarbonizácie, zvýšenie odolnosti a prepracovanie finančného systému.