Autorka je sociologička
Práca načierno, falošné či nútené živnosti, keš či práca na drevo sú ľudové pomenovania práce, ktorú na Slovensku zákon pozná ako nelegálnu prácu či nelegálne zamestnávanie.
Nepriznanie všetkých príjmov alebo vyplatenie iba minimálnej mzdy a zvyšok dostať na ruku s cieľom ušetriť na odvodoch a daniach je medzi ľuďmi a zamestnávateľmi pomerne bežná a tolerovaná prax a nočná mora pre inšpektoráty práce a iné kontrolné orgány.
A hoci sa možno väčšina z nás nad potláčaním čiernej práce len pousmeje, iné inštitúcie majú jej skúmanie a hľadanie spôsobov, ako ju odstrániť, priamo v náplni práce.
ELA, áno, ten Európsky úrad práce so sídlom na Slovensku, má v rámci svojej platformy pre nedeklarovanú prácu úctyhodné množstvo aktivít, stretnutí, zbiera dobrú prax a šíri ju medzi krajinami v nádeji, že sa inšpirujú a prevezmú niektoré praktiky.
Treba priznať, že inšpektoráty práce často bojujú s veternými mlynmi, lebo výskumy ukazujú, že nedeklarovaná práca okrem iného negatívne súvisí so štrukturálnymi podmienkami, ako sú miera progresu a demokracie, vnímanie korupcie či dôvera v správu veci verejných.