SME

V Poľsku pokračuje odklon od demokracie. „Lex Tusk“ má odstaviť lídra opozície

Autokrati sa skrývajú za bezpečnosť.

Donald Tusk.Donald Tusk. (Zdroj: TASR/AP)

Wojciech Pzybylski je šéfredaktor magazínu Visegrad Insight. V článku vysvetľuje, čo nový zákon znamená pre poľskú politiku, ale aj pre Európu.

Turecký prezident Erdogan zvíťazil vďaka špinavej hre, keď svojho hlavného rivala odstavil na vedľajšiu koľaj už na počiatku kampane. Teraz chcú poľskí autokrati urobiť to isté, pričom využívajú kremeľský ačohentizmus (typ argumentačného klamu, ktorý je založený na odvedení pozornosti, pozn. red.).

Právo a spravodlivosť (PiS) sa nesmie vyhýbať otázkam o tom, že niektorými svojimi politikami zatieňuje ruské naratívy a záujmy. Takto treba interpretovať aj hanebný zákon „Lex Tusk“, ktorý minulý piatok prijal a podpísal poľský prezident.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Viac než len demokratický ústup

Parlament kontrolovaný stranou PiS prijal 26. mája v Poľsku zákon, známy ako „Lex Tusk“, ktorým sa zriaďuje osobitná parlamentná komisia na vyšetrovanie a pozastavenie verejných slobôd občanov, ktorých podozrievajú, že „slúžia záujmom Moskvy“.

Konkrétne by sa dotyčným osobám odňali práva zastávať verejné funkcie bez riadneho súdneho procesu.

Po tom, ako poľský prezident podpíše nový zákon, vláda zavedie politicky kontrolovaný administratívny postup, ako vyradiť z volebného boja ľudí, ktorých obviňuje zo sprisahania s Ruskom. Konkrétne sa to týka lídra opozície Donalda Tuska, čo reflektuje aj prezývka, ktorú zákon dostal.

Paradoxom je, že podozrenie z ústupkov voči ruským záujmom v poslednom čase najviac padalo na politické kroky Varšavy. Teraz ich zatienil tento otvorene škandalózny zákon.

SkryťVypnúť reklamu

PiS a jej líder Jaroslaw Kaczyński sa možno týmto kúskom snažia odvrátiť nepríjemnú skutočnosť, že viaceré ich politické kroky boli prinajmenšom zosúladené, ak nie inšpirované Kremľom – nejde len o úpadok demokracie, ale o zámernú politickú inováciu s cieľom demokraciu podkopať.

Médiá, energia a demokratická bezpečnosť

Kremeľská príručka obsahuje politické iniciatívy vo viacerých malých, vypočítaných legislatívnych krokoch; tieto zdanlivo nesúvisiace zmeny nakoniec vedú k zásadným obratom v politickom smerovaní.

Ide o právne zmeny, ktoré sú len ďalšou formou hybridných operácií proti demokratickému zriadeniu pod zámienkou identifikácie nepriateľa. V Maďarsku malé legislatívne kroky proti tlači vytlačili nezávislé médiá.

V Poľsku štátna ropná spoločnosť PKN Orlen, ktorej generálny riaditeľ Daniel Objtek je blízkym spojencom Kaczyńského, odkúpila 20 z 24 regionálnych novín a má široké mediálne portfólio v celom regióne.

SkryťVypnúť reklamu

Tá istá spoločnosť odovzdala sklady pohonných látok (kritickú infraštruktúru) majiteľom zo Saudskej Arábie, pričom nemala žiadne záruky, že tieto aktíva nebudú odovzdané Rusku alebo iným potenciálne škodlivým štátom.

Má to osobitný význam, pretože vláda teraz pripravuje nový zákon, ktorý by mohol odovzdať plné vlastníctvo takýchto energetických zásob zahraničným subjektom. Mark Brzeziński, veľvyslanec USA v Poľsku, poslal vláde list, v ktorom upozornil na úskalia takéhoto kroku. List zverejnila Gazeta Wyborcza v deň prijatia „Lex Tusk“.

Nie je žiadnym tajomstvom, že kontrola nad energetickými aktívami a vyšetrovanie ruského zasahovania sú kriticky dôležité pre demokratickú bezpečnosť vo všetkých krajinách NATO a EÚ. V Poľsku prišiel s myšlienkou sledovať ruské zasahovanie do volieb samotný Donald Tusk.

SkryťVypnúť reklamu

Na jeseň 2022 Tusk navrhol, aby špeciálny parlamentný tím vyšetril vplyv Moskvy na poľský trh s fosílnymi palivami. Vplyv ruských služieb na energetickú politiku PiS môže objasniť len vyšetrovacia komisia, povedal.

Iba mesiac predtým Kaczyński naznačil, že oficiálne diplomatické kontakty sú konšpiráciou proti Poľsku: „Občianska platforma [Tuskova strana] sa uklonila Rusku.“ Hlavným posolstvom bolo, že „Donald Tusk chcel komunikovať s Ruskom“. Pre izolacionistických voličov PiS to malo vyznieť ako zrada.

Tusk vyjadril obavy z ruského zasahovania do minulých volieb a počas dvoch volebných období PiS. Obavy, že Kremeľ má záujem o zasahovanie do poľskej politiky, sú oprávnené a existujú na to aj viaceré politické dôkazy.

Napriek tomu, že americké spravodajské služby varovali pred blížiacou sa ruskou inváziou na Ukrajinu, dva mesiace pred jej uskutočnením podpísal premiér Morawiecki pakt na varšavskom summite s otvorene proruskými stranami, ako sú Slobodná strana Rakúska, Národné zhromaždenie Marine Le Penovej a Orbánov Fidesz.

SkryťVypnúť reklamu

Ničenie demokratického režimu

Aj v tomto kontexte je jasné, že líder strany PiS len využíva silné protiruské nálady, aby pod falošnou vlajkou zmanipuloval nadchádzajúce voľby.

Je to pomerne jednoduché v krajine, ktorú tak straší dlhý tieň Ruska, že už samotné podozrenie z toho, že sa niekto zhovára s predstaviteľmi Kremľa, podkopáva dôveryhodnosť verejnosti.

Ukazovanie prstom na oponentov s cieľom odvrátiť podozrenie je sovietsky štýl ačohentizmu.

V skutočnosti by sa poľská parlamentná komisia proti ruskému vplyvu legitimizovala prostredníctvom... podvratného naratívu Kremľa. Spomeňte si na hlavný slogan televízie Russia Today: „Pýtajte sa viac.“

To by PiS stačilo na to, aby Tuska odstránili, ale na úkor demokratickej bezpečnosti krajiny. Hlasy odovzdané pre opozičného lídra alebo lídrov by tak prepadli.

Nie je to výlučne poľský problém, ale vysoko nákazlivý zámerný postup ohrozujúci demokracie na celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom minulého roka si Recep Tayyip Erdoğan uvedomil, že mu hrozí volebná porážka, a tak turecká vláda uväznila jeho hlavného súpera a, čo je dôležitejšie, vyradila ho z volebnej súťaže.

Hoci Erdoğan a Kaczyński používajú rôzne právne nástroje, ich vlády sledujú rovnaký cieľ. V skutočnosti ďalej manipulujú demokratický proces.

Dve kriticky dôležité krajiny NATO tak vytvárajú nákazlivú prax, ktorá by mala v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine znepokojovať všetkých spojencov. Vojna na Ukrajine oprávnene vyzdvihla Poľsko ako oporu západnej podpory Kyjevu. Teraz sa vláda PiS domnieva, že môže zakryť svoje predchádzajúce prijatie autokratickej politiky a protizápadné naratívy, ktoré odrážajú propagandu Kremľa.

V Poľsku sa v novembri uskutočnia parlamentné voľby a súčasná vláda vykazuje silné známky slabosti.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že poľská vláda bola pri moci posledných osem rokov, nedokázala ovládnuť sociálne médiá; dokázala si udržať svoju základňu 30 až 35 percent podpory, ale nedokázala rozšíriť svoj dosah na nerozhodnutých voličov.

Zatiaľ čo hlavná opozičná strana za nimi v prieskumoch zaostáva približne o desať percentuálnych bodov, Tusk dokázal prekonať viaceré iniciatívy svojich súperov.

Keď lídri dvoch kľúčových krajín NATO sľubujú najmä bezpečnosť a nikdy demokraciu, ostatní spojenci nesmú odvracať zrak.

Autokrati v Ankare a vo Varšave zámerne likvidujú demokratický proces v nádeji, že obranou motivovaná požiadavka bezpečnosti v strednej a východnej Európe bude dostatočnou zámienkou.

V danom kontexte je v stávke demokratická bezpečnosť.

V skutočnosti sa Poľsko posúva z pozície oporného bodu NATO a stáva sa ďalším problematickým členom – nedemokratickým štátom, ktorý urýchlene presadzuje militarizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Článok v anglickom origináli vyšiel na stránke Visegrad Insight.

Poľsko

Premiér Robert Fico.

Podporovať Putinov naratív v Moskve nie je dobrý nápad, tvrdí poľský minister zahraničných vecí.


TASR 2
Poľský parlament.

Gawkowski upozornil, že Rusko svoje aktivity zdvojnásobilo.


TASR 2
Súvisiace témy: Turecko, Donald Tusk
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  3. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  2. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  3. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  4. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 352
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 345
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 466
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 3 981
  5. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 3 929
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 885
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 286
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 096
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Občas nechcite vidieť moje brucho a občas aha, tu je moje brucho.


Následky sobotňajšieho ruského útoku v ukrajinskej Doneckej oblasti.

Pri 80. výročí konca druhej svetovej vojny myslíme na historické lekcie.


2
Exhibicionista.

Kreslí Mikuláš Sliacky.


7
Ľubomír Jaško

Kultúra nepadne za jednu noc.


2
  1. Matúš Radusovsky: Včelárske produkty v kulinárstve: Tradičné aj moderné recepty a tipy
  2. Mária Drahošová: Máj – lásky (aj súcitu) čas
  3. Branko Štefanatný: Farba vašich myšlienok
  4. Štefan Šturdzík: Čo nám prezident ešte tají ?
  5. Anna Miľanová: Myslím, muži väčších rozmerov v páse,
  6. Vladimír Benčík: Filozof na tróne: Stopy Marca Aurélia medzi Carnuntumom a Želiezovcami
  7. Vlado Jakubkovič: Prečo by si M.R.Štefánik o Fica ani bicykel neoprel
  8. Adrian Hadvig: Dnešný svet
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 22 754
  2. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 172
  3. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 9 434
  4. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 039
  5. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 753
  6. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 6 218
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 6 080
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 704
  1. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  3. Tupou Ceruzou: Zámočky
  4. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  5. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  6. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
  7. Radko Mačuha: Viem ako oslabiť Fica, zoberme mu tému.
  8. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
SkryťZatvoriť reklamu