Autor je teológ a spisovateľ
Moderna a tradícia sa nevylučujú. Tento konflikt, podmienený náboženskými predstavami, vymysleli politické hnutia, ktoré sú presvedčené, že návratom minulosti by mohli obnoviť svoj vplyv.
V predstave o lepšom svete sa vracajú do fiktívnej minulosti, kde boli, údajne, zrozumiteľnejšie a nemenné hierarchie, kde bola, údajne, zjavnejšia prirodzenosť, čím sa opäť myslí hierarchia mužov a žien, sexuálnej orientácie, práva na vzdelanie, volebného práva a práva na šťastie.
Výsledkom je falošný obraz o takzvaných tradičných hodnotách tradičných európskych národov, čím sa myslí staticky organizovaná panská spoločnosť. Na jej vrchole sídli predstava, že náš spoločenský poriadok nie je výsledkom spoločenskej zmluvy, ale prirodzeným a prírodným zákonom, ktorého sú oni garantmi a strážcami.
Hodnoty podľa Krajniaka a Kollára
Viacerí teológovia zdôrazňujú chyby a zavádzania náboženského esencializmu, no budovanie obrazu tradičného Slovenska má aj svoj sekulárny, spoločenský rozmer, ktorého podstatou je uzurpácia tradície a pokus inštrumentalizovať ju tak, aby napĺňala a legitimizovala politické ambície súčasníkov.
Medzi takzvané tradičné hodnoty, teda súbor odkazov, zvyklostí a overených postupov, ktoré prešli prirodzenou kultúrnou selekciou, však patria aj fenomény, ktoré nijako nepotvrdzujú politické predstavy turbokresťanských aktivistov a, naopak, sú s nimi v stáročnom konflikte.