V parlamente prebieha posledná riadna schôdza tohto volebného obdobia a je to divoké. Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora nezískala dôveru a bude vládnuť s obmedzenými právomocami. A prezidentka Zuzana Čaputová sa prehupla do posledného roka prvého funkčného obdobia.
Čo je však dôležité, posledný týždeň ukázal ďalšiu dôležitú vec. A to zväčšujúci sa hodnotový rozdiel medzi Hlasom a Smerom. A s prihliadnutím na spoločnú minulosť aj stále veľké prieniky vo voličskej základni už asi nemôže byť väčší.
Kde je Hlas a Smer, čo sa týka kľúčových hodnotových otázok? Komu z nich to dnes viac pomáha? A pôjde napokon Hlas so Smerom, ako sa obáva časť voličov? A prečo napokon voľby môžu dopadnúť aspoň zdanlivým patom?
Čítate politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila. Ak sa vám bude newsletter páčiť, budem veľmi rád, ak ho odporučíte svojim známym alebo sa oň podelíte na sociálnych sieťach. Môžete mi tiež napísať alebo klásť otázky na jakub.filo@sme.sk.
A na záver nájdete Zrnko nádeje.
Ak Kontext ešte stále neodoberáte a chcete ho každú sobotu ráno dostať do svojej e-mailovej schránky, prihlásiť na odber si ho môžete TU.
Čo najďalej od Smeru
Hlas mal minulý víkend svoj predvolebný snem, pričom hlavnou snahou Petra Pellegriniho bolo najmä odlíšiť sa od Smeru. O Smere hovoril ako o strane minulosti, z ktorej odchod pred troma rokmi bol jeho „najlepším politickým rozhodnutím“. Podrobnejší report nájdete v článku Daniely Hajčákovej.
Dôležité sú však niektoré Pellegriniho vyhlásenia, ktoré naznačujú, do akej skupiny strán by rád patril a s kým by ďalej rád spolupracoval.
Po prvé z povolebnej spolupráce vylúčil OĽaNO a ĽSNS. Zároveň však vylúčil spoluprácu so stranami, ktorých politika je postavená na nenávisti, extrémizme a neofašizme, teda s Republikou. A v neposlednom rade vyhlásil, že Hlas odmieta „aj spoluprácu so subjektmi, ktoré s týmito stranami úzko spolupracujú a snažia sa o ich politickú akceptáciu“.
Keďže Republika je dnes jediným možným koaličným partnerom Roberta Fica, znamená to, že vylúčil Pellegrini aj Smer? Ponúka nám aj ďalší návod.
„Členstvo v EÚ a NATO považuje Hlas za garanciu slobodného rozvoja slovenského národa. Preto budeme spolupracovať len so stranami, ktoré členstvo v oboch týchto organizáciách nespochybnia ani neohrozia,“ vyhlásil Pellegrini. To isté síce píše vo svojom zahraničnom strategickom dokumente aj Smer, jeho verejné vyhlásenia však hovoria o opaku. Fico a predstavitelia Smeru opakovane odmietajú pomoc Ukrajine a kritizujú NATO aj Európsku úniu.
Hlas tiež žiada rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti štátov, odmieta akúkoľvek násilnú zmenu hraníc a bude podporovať tých, ktorí sa stali obeťami agresie.
Pellegrini navyše odmietol konšpirácie o manipulovaní volieb, ktoré šíri Smer aj Republika.
Dva tábory a čierne ovce
Na základe vzájomných vylúčení aj čoraz výraznejšej hodnotovej profilácie najmä v prípade Hlasu sa definitívne vytvárajú na politickej scéne dva tábory.