Pri pohľade na slovenských prezidentov by nám mohlo celkom slušne pomôcť, keby sme si dožičili väčšiu historickú perspektívu.
Aké boli očakávania od Michala Kováča, prvého slovenského prezidenta a súčasne posledného, ktorý bol zvolený v parlamente? No nič extra, veď HZDS sa podarilo dostať na post hlavy štátu svojho človeka.
A rovno pripomeňme ešte jednu zvláštnosť: ak sa dnes zdá úplnou samozrejmosťou, že prezident či prezidentka je nadstranícka osoba, tak Michal Kováč vystúpil z HZDS len preto, lebo to bola jedna z požiadaviek SDĽ, ktorá dodala chýbajúce hlasy na jeho zvolenie.

Po očakávaniach, že Kováč bude podržtaška Vladimíra Mečiara, sa objavilo príjemné prekvapenie. Mečiar sa pustil demontovať demokraciu okamžite po parlamentných voľbách 1994. Z tých čias pochádzajú známe vety ako „Zvyknite si, je po voľbách“ a „Víťaz berie všetko“ (autorom druhej nie je Mečiar, ale Augustín Marián Húska).
Dnes nie je reč o ohrozenej demokracii ani zďaleka po prvý raz a Kováč sa Mečiarovi staval na odpor natoľko účinne, že ten po ňom šiel veľmi dôsledne – skoro ako Robert Fico po Andrejovi Kiskovi (mínus únos syna plus snaha zneužiť súdy proti Kiskovi). Snaha zatočiť s prezidentom je však evidentná.