Autorka je predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov
Francúz Raphaël Halet, daňový poradca a audítor, v roku 2014 zverejnil interné dokumenty, ktoré preukazovali kontroverznú prax jeho zamestnávateľa. Podľa nich spoločnosť PriceWaterHouseCoopers so sídlom v Luxembursku pomáhala svojim nadnárodným klientom vyhýbať sa plateniu daní.
Halet chcel poukázať na to, že takáto prax narúša férovú súťaž a nezaručuje rovnaké zaobchádzanie všetkým daňovým poplatníkom, najmä ak porovnáme nadnárodné spoločnosti s národnými vrátane malých a stredných podnikov.
Haleta domáce súdy odsúdili za viacero trestných činov ako krádež, podvodný vstup do informačných systémov spoločnosti, porušenie služobného a obchodného tajomstva.
Až vo februári tohto roku Veľká komora Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodla, že rozsudkami bolo porušené jeho právo na slobodu prejavu. Podľa súdu verejný záujem o zverejnenie informácií, ktoré sa týkajú zdaňovania nadnárodných spoločností a sú predmetom národnej aj európskej debaty, prevážil nad ostatnými škodlivými dôsledkami pre zamestnávateľa.
Whistlebloweri vychádzajú z hodnotového nastavenia
Takýto akt odvahy, aký preukázal Halet, keď zverejnil praktiky svojho zamestnávateľa, často so sebou prináša komplikácie a prenasledovanie. Prečo sa potom ľudia rozhodnú nemlčať a upozorniť na nekalé praktiky?