Majú tvoriť budúcnosť tejto krajiny, no majú pocit, že sa o nich štát ani politici autenticky nezaujímajú. Sú na začiatku svojho produktívneho veku, majú veľké plány a majú radi túto krajinu. Chcú, aby bola demokratická a patrila na západ, zároveň čoraz viac majú pocit, že ich hlas nie je počuť a sami zmeniť nič nemôžu.
Veľká časť odchádza študovať do zahraničia a mnohí z tých, ktorí ostávajú, sa, naopak, prikláňajú čoraz viac k extrémistom. Neplatí však, že im je budúcnosť ľahostajná, ale majú pocit, že ju sami nedokážu zmeniť. A tak sa znižuje ich záujem o veci verejné aj o politiku. A pritom ide práve o kľúčovú časť spoločnosti, ktorá má silu výrazne ovplyvniť výsledok volieb.
Mladí ľudia, voliči a voličky od 18 do 25 rokov. Je ich takmer pol milióna, dohromady tvoria desať percent voličov. Do verejného života prinášajú unikátny pohľad na aktuálne dianie a problémy, ktorým Slovensko čelí. Opakovane dokážu prinášať nové témy a predstavu o tom, v akej krajine chcú žiť.
Občianska verejnosť, osobnosti, influenceri a desiatky organizácií preto spúšťajú kampaň Chcem tu zostať. Jej cieľom je mobilizovať mladých ľudí, prvo- a druhovoličov, aby sa zúčastnili na septembrových voľbách.
Môžu mladí rozhodnúť voľby? Podarí sa ich presvedčiť, aby prišli voliť? A keď už aj prídu, komu odovzdajú svoj hlas?
Čítate špeciálne vydanie politicko-spoločenského newslettra Kontext Jakub Fila. Ak sa vám bude newsletter páčiť, budem veľmi rád, ak ho odporučíte svojim známym alebo sa oň podelíte na sociálnych sieťach. Môžete mi tiež napísať alebo klásť otázky na jakub.filo@sme.sk.