Autor je teológ a spisovateľ
Významná časť klasickej ruskej literatúry obsahuje návod, ako tráviť leto čo najlepším spôsobom. V Turgenevovi, ale aj u Bulgakova a ďalších sa vyskytuje zmienka, ktorá síce väčšinou súvisí s prázdninami študentov a žiakov, no dá sa pomerne presne použiť aj na iné spoločenské kategórie.
V ideálnom prípade ruskej šľachty je vždy dobré mať poruke strýka alebo iného vzdialeného príbuzného, ktorý žije na vidieku. Žiť na vidieku neznamená žiť v prímestskej časti podobajúcej sa na mesto, ale na skutočne odľahlom vidieku, ktorý je vzhľadom na vtedajšie spojenie ešte vzdialenejší.
Strýko sa väčšinou venuje modernému poľnohospodárstvu, čo vo vtedajšom Rusku znamená, že sa na statok pokúša prinášať vedecké poznanie, intenzívnejšiu a zároveň racionálnejšiu metodológiu, ale tomu všetkému sa venuje iba cez deň.
Podobnou činnosťou sa zaoberajú aj rakúski poviedkoví príbuzní, ktorí sa približne v rovnakom čase pokúšajú modernizovať vysoko položené statky, usadlosti a farmy, doviezť na ne stroje, naučiť na strojoch pracovať miestne obyvateľstvo, nájomných sezónnych robotníkov alebo vlastnú rodinu.
Keď psy spia v tieni
Každá z týchto rakúskych alebo ruských poviedkových postáv si uvedomuje odľahlosť svojho bývania, no poväčšine, ak práve nie sú v politickom vyhnanstve, čo sa v Rusku stávalo pravidelne, si odlúčenosť a experimentovanie vybrali.
Ráno, skoro ráno, sa občas chodí na poľovačku, na inšpekčnú prechádzku medzi roľami a sadmi, zatiaľ čo mladý pisateľ, ktorý prichádza do kraja tráviť dvoj- alebo trojmesačné prázdniny, popíja limonádu na priedomí a snaží sa navyknúť si na letný horizont, letné oblaky, stály letný pocit tepla až do chvíle, kým ho nezavolajú na obed.