Autorka je právnička, pôsobí v Ústave štátu a práva SAV
Rok 1989 neznamenal v strednej a východnej Európe iba zmenu politického systému v dovtedajšom „tábore mieru“.
Začali sa tvoriť organizácie s dobrovoľným príspevkovým financovaním. Ich základ vychádzal zo značnej časti z pomoci chorým deťom, neskôr začali pôsobiť aj v pomoci chorým dospelým.
V západnej Európe a Severnej Amerike to takto funguje od prvej svetovej vojny. Naopak, takýto dobrovoľný systém pomoci nefungoval v Sovietskom zväze a od roku 1948 ani v ním okupovaných štátoch strednej a východnej Európy.
Niežeby sa v tábore mieru nerobili zbierky, napríklad pre vojnu vo Vietname, ale zamestnávateľ si príspevky strhol už z výplaty. Ako sa vtedy hovorilo, bolo to „štátnicky múdre a prezieravé“.
Prečo sa bombardujú nemocnice
Z článkov, ktoré ľudia publikujú, vidno, ako veľmi im chýbajú informácie z celého 20. storočia. V roku 1947 vyšiel v Prahe preklad knihy Alexandra Wertha Stalingradský rok.
Čítala som ju až v roku 1960. Až vtedy som sa dozvedela, že Clementine Churchillová, manželka Winstona Churchilla, zorganizovala v Británii Fond pomoci Rusku a zbierku medzi ženami pre ranené stalingradské deti. A až teraz je o tom zmienka v knihe Marie Benedictovej „Madam Churchill“.
Fond získal osem miliónov libier a pani Churchillová išla vo februári 1945 s dvoma kolegyňami do Moskvy a odtiaľ do Leningradu a Stalingradu.