Autorka je prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti
Názor, že prevencia je lepšia ako liečba, sa akceptuje už od Hippokrata. Problém nastáva vtedy, keď prevenciu chorôb a úmrtí začneme riešiť na úrovni štátu, zdravotných poisťovní alebo iných relevantných organizácií a spoločností.
Organizovaná a riadená prevencia sa má opierať o vedecké dôkazy úspešnosti a nákladovej efektivity s ohľadom na situáciu v krajine, zdravotný stav obyvateľstva, finančné a personálne možnosti jej zdravotného systému.
Absurdné nastavenie preventívnych prehliadok
Nastavenie preventívnych prehliadok dospelých u všeobecných lekárov je absurdné z mnohých hľadísk. Robia sa aj tým, ktorí ju nepotrebujú, nerobia sa tým, ktorí ju potrebujú, robia sa nepotrebné vyšetrenia, nevieme vyčísliť, koľko životov sme zachránili, ani ako výsledky preventívok ďalej zaťažujú systém nesprávne pozitívnymi a nevýznamnými nálezmi.
Nevieme, aké sú komplikácie týchto vyšetrení.
Čo však vieme, je, že za jednu preventívnu prehliadku u všeobecného lekára poisťovne zaplatia 60 – 70 eur. Na porovnanie: za vyšetrenie u kardiológa, ktorý urobí klinické vyšetrenie, EKG s vyhodnotením, echokardiografiu a rozhodne, či ide o patologický nález, predpíše liečbu a navrhne ďalší postup, tiež asi 70 eur.
Slovensko patrí v Európe ku krajinám s najvyšším počtom odvrátiteľných úmrtí a za viac ako polovicou z nich stoja kardiovaskulárne ochorenia (Eurostat , Preventable and treatable mortality statistics - Statistics Explained (europa.eu). Som jednoznačne za podporu prevencie kardiovaskulárnych chorôb, no ich prevencia má byť účinnejšia, bezpečnejšia a nákladovo udržateľná.
Tvrdenie, že prevencia je lacnejšia ako liečba, platí v prípade, že sa robí na základe vedy a dôkazov, a nie idealizovaných predstáv. Rovnako musí byť dlhodobá, systematická a byť celospoločenskou prioritou, pretože ďaleko presahuje rámec zdravotníctva.
Prevencia kardiovaskulárnych chorôb funguje
Medzinárodne uznávané autority pre kardiovaskulárnu prevenciu sa zhodujú v tom, že najúčinnejšie postupy v primárnej prevencii sú: zdravé stravovanie, ktoré treba podporiť zmenami v poľnohospodárskej a potravinárskej politike štátu, zdanením produktov s voľným cukrom a nasýtenými tukmi, dotáciami na ovocie a zeleninu, redukciou soli a transmastných kyselín v spracovaných potravinách, jasným označovaním potravín a limitovaním reklamy na nezdravé potraviny.
Samozrejmou by mala byť dôsledná legislatíva na ochranu nefajčiarov a jej dodržiavanie, začlenenie pohybových aktivít do každodenného života cez dotácie na verejnú dopravu a opätovnú alokáciu cestného priestoru pre bicykle a chodníky. Zmeny v školách, pracoviskách a zastavanom prostredí majú viesť k tomu, aby sa fyzická aktivita opäť stala súčasťou každodenného života.
Toto je politický program na desiatky rokov pre takmer všetky segmenty spoločnosti. V tomto zmysle majú konať politici, poslanci, regulátori, poisťovne a úrady verejného zdravotníctva. Príkladom, že takýto prístup funguje, je Škandinávia.
Vo veci individuálnych preventívnych prehliadok, teda na aktívnom vyhľadávaní ľudí s vysokým rizikom kardiovaskulárnych chorôb a ich rozsahu, nie je medzi autoritami zhoda.
Komu sú určené preventívne prehliadky
Preventívne prehliadky sú určené zdravým asymptomatickým ľuďom. Ak príde pacient s nejakým problémom, ide o cielené vyšetrenie.
Zároveň kardiovaskulárne ochorenia sú preventabilné len do určitého veku a pátrať po ich riziku má zmysel len v určitom vekovom okne.
Treba mať na mysli aj to, že každé lekárske vyšetrenie môže priniesť rôzne patologické nálezy alebo neurčité výsledky, ktoré sekundárne zaťažia systém návštevami špecialistov a s tým súvisiacimi nákladmi. Slovensko je zo všetkých krajín v Európe na prvom mieste v počte návštev lekára na jedného obyvateľa.
Na preventívne prehliadky majú nárok všetci dospelí poistenci poisťovní. Aj tí, ktorí sú už chorí ? Aj tí, ktorí prekonali infarkt či cievnu príhodu? Aj tí, ktorí sú už liečení na kardiovaskulárne ochorenie? Aj tí, ktorí majú za sebou kompletné predoperačné vyšetrenie?
V týchto prípadoch dáva v rámci preventívnych prehliadok u dospelých zmysel len vyšetrovanie stolice na skryté krvácanie, teda vyhľadávnie karcinómu hrubého čreva. Odborné spoločnosti odporúčajú robiť toto vyšetrenie rutinne raz za dva roky, medzi 45. a 75. rokom života.
Špecifickou otázkou je vek pacientov, v ktorom má identifikovanie kardiovaskulárneho rizika zmysel. Zdá sa, že je efektívne len do 65 rokov u mužov a 70 rokov u žien.
Nepoznáme náklady
Vyčerpávajúco odpovedať na otázku, koľko nás dnes stoja preventívne prehliadky u dospelých, sa zrejme nedá. Priame náklady sú platby za faktúry za preventívne prehliadky. Nepriame náklady, teda sekundárne vyšetrenia u špecialistov a množstvo bezvýznamných a neurčitých nálezov a komplikácie spôsobené týmito vyšetreniami, sú neznáme. Nie sú spočítané ani straty zamestnávateľov za neprítomnosť na pracovisku z týchto dôvodov.
Na druhej strane by mali byť úspory zo záchrany života a zdravia. Obávam sa, že ani to nevieme spočítať.
Môžeme však vyčísliť priame náklady na preventívne prehliadky. V roku 2021 sa ich podľa NCZI spravilo 811 676. Minimálna platba za jednu je 60 eur. Za jeden rok boli priame náklady za preventívne prehliadky najmenej 48 700 565 eur.