Smer bez bilbordov, viaceré strany zatiaľ bez väčšieho zápalu a niekdajší líder rebríčka preferencií Hlas navyše aj bez obsahu. OĽaNO stavilo na fiatky, SaS na zmenu. Zatiaľ je však kampaň poznačená letom a politici sú skôr v teréne.
Kampaň zatiaľ zvláda Smer, Progresívne Slovensko, ale aj OĽaNO či SNS. Naopak, nedarí sa Hlasu či Saske. Do volieb ostávajú ešte dva mesiace, postupne sa kampaň začne zostrovať a začne byť aj viac osobná.
Poďme sa pozrieť, aké boli doteraz kampane jednotlivých strán, koľko stáli, aj kto sú hlavní stratégovia v ich pozadí. Čo čaká Smer? A čo nesmie pokaziť Progresívne Slovensko? Aká posledná možnosť zostala SaS a má Hlas ešte šancu na obrat?
Čítate politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila. Ak sa vám bude newsletter páčiť, budem veľmi rád, ak ho odporučíte svojim známym alebo sa oň podelíte na sociálnych sieťach. Môžete mi tiež napísať alebo klásť otázky na jakub.filo@sme.sk. A na záver aj Zrnko nádeje.
Ak Kontext ešte stále neodoberáte a chcete ho každú sobotu ráno dostať do svojej e-mailovej schránky, prihlásiť na odber si ho môžete TU.
Smer silný v online a zatiaľ bez bilbordov
Kedysi bolo nemysliteľné, aby strana Smer, ktorej veľká časť voličov patrila medzi staršie ročníky, nemala bilbordovú kampaň. Heslá o istotách svietili naprieč Slovenskom zvyčajne od začiatku kampane. Teraz Smer zatiaľ bilbordovú kampaň nemá, avizuje, že s ňou začne zrejme až na prelome augusta a septembra. Viac o tom napísala Daniela Hajčáková.
Tentoraz Smer zvolil inú stratégiu a sústreďuje sa predovšetkým na online priestor. Silný je na facebooku, youtube, kde produkuje množstvo obsahu, tiktoku, kde oslovuje najmä mladšie publikum.
Do svojich radov prizval aj trestne stíhaného extrémistického influencera Daniela Bombica, alias Dannyho Kollára. Je známy agresívnou komunikáciou, šírením extrémistického a násilného obsahu. Momentálne žije vo Veľkej Británii a je naňho vydaný medzinárodný zatykač. To však nebráni špičkám Smeru vrátane Roberta Fica či Kaliňáka, aby hosťovali v Bombicových online diskusiách.
Smer pritom minul podľa monitoringu Transparency International Slovensko na kampaň na facebooku či instagrame od 11. marca iba o málo viac než 21-tisíc eur, čo je v porovnaní s inými kandidujúcimi stranami pomerne nízke číslo.
Aktívne ťaží z pozície najsilnejšej opozičnej strany, čo mu garantuje pomerne veľký priestor v spravodajstve. Jeho tlačové oddelenie je mimoriadne aktívne a týždenne posiela veľké množstvo tlačových správ.
- Kto robí kampaň: v prípade Smeru nie je jasné, kto sa podieľa na ich kampani. O sociálne siete Smeru sa v minulosti aktívne staral Erik Kaliňák.
- Koľko minuli: Z transparentného účtu vyplýva, že drvivá časť prostriedkov - 1,59 milióna eur zo sumy 1,64 milióna - odišla Agentúre Smer, v ktorej je konateľom Robert Kaliňák. Z otvorených zdrojov však nie je možné zistiť, kam ďalej peniaze tečú.
Progresívne Slovensko opatrne vyčkáva
Koalícia Progresívne Slovensko – Spolu oznámila v roku 2020 zámer navštíviť pred voľbami všetky obce na Slovensku a viesť intenzívnu osobnú kampaň, ktorú neskôr nahradili protesty proti mítingom ĽSNS.
Urobila dve chyby.