Na úvod dôležité upozornenie pre všetkých, ktorí žijú v zahraničí, idú počas volieb na dovolenku alebo majú v zahraničí rodinu či známych: Požiadať o možnosť voliť zo zahraničia môžete iba do 9. augusta. Návod, ako to urobiť alebo ako využiť, hoc len idete na dovolenku, nájdete nižšie v texte.
Prehupnutím do druhej polovice sa prázdnin sa nám postupne do svojej druhej fázy dostáva aj predvolebná kampaň. Potrvá približne do začiatku septembra. Ešte nepôjde o najhorúcejšiu časť, ale postupne v televíziách nabehnú politické diskusné formáty a strany prejdú do výraznejších vzájomných konfrontácií.
Cieľom týchto konfrontácií bude získať zatiaľ stále nepresvedčených voličov a zároveň pripraviť si pozíciu do finálnej časti kampane. Kľúčové to bude najmä pre strany v zóne ohrozenia.
To, koľko im namerajú záverečné augustové alebo skoré septembrové prieskumy, totiž môže tiež znamenať, či sa ich predstavitelia objavia v najsledovanejších politických diskusiách pred voľbami.
Aké súboje nás čakajú? Prečo budú prejdú do útoku najmä strany v zóne ohrozenia? A čo prekvapivé nás môže čakať? Koho si vybral Fico? A medzi kým sa odohrá finále?
Čítate politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila. Ak sa vám bude newsletter páčiť, budem veľmi rád, ak ho odporučíte svojim známym alebo sa oň podelíte na sociálnych sieťach. Môžete mi tiež napísať alebo klásť otázky na jakub.filo@sme.sk. A na záver aj Zrnko nádeje.
Ak Kontext ešte stále neodoberáte a chcete ho každú sobotu ráno dostať do svojej e-mailovej schránky, prihlásiť na odber si ho môžete TU.
Proti vlastným? Za percentá, prečo nie
Neplatí, že konfrontácie strán musia prebiehať iba na polarizujúcich hodnotových osách, najmä na liberálno-konzervatívnej. Tie sú už teraz beztak v kampani prítomné. Je pritom zaujímavé sledovať, že toto vymedzovanie je vždy silnejšie v tábore konzervatívnych strán, ktoré útokmi na tie liberálne, akoby potvrdzovali svoje hodnotové ukotvenie.
Oveľa častejšie budeme vidieť vzájomné výpady strán, ktoré de facto patria do rovnakého tábora a mali byť viac či menej prirodzenými spojencami. Dôvodom je najmä to, že len vymedzením sa voči stranám s hodnotovo podobnou voličskou základňou vedia k sebe pritiahnuť voličov.
Zbytočne bude päťpercentná SaS búšiť do Smeru, keď k nej nikto z jeho skalných voličov neprejde. Je pre ňu oveľa dôležitejšie sa v mikro otázkach vymedziť najmä voči Progresívnemu Slovensku (prípadne Demokratom). Od nich môže získať dôležité desatiny percent, ktoré napokon rozhodnú o tom, či sa SaS dostane do parlamentu, alebo nie.