Autor je šéfredaktor českého denníka Právo
Požiare na gréckom ostrove Rodos, ktoré vydesili aj slovenské rodiny na dovolenke. Vysoké teploty, sucho, povodne.
Tohtoročný júl bol najteplejším mesiacom v histórii merania, priemerná celosvetová teplota bola asi o 1,5 stupňa Celzia vyššia v porovnaní s predpriemyselnou érou, píše sa v správe programu Európskej únie na sledovanie atmosféry a klimatických zmien Copernicus. V strednej Európe sú teploty vyššie dokonca o dva stupne.
Horelo aj na Sicílii a severnom pobreží Afriky, požiar na havajskom ostrove Maui je čo do počtu obetí najhorší v USA za sto rokov, ničivé horúčavy sú v Mexiku, v Číne, ktorú tiež postihli záplavy, rovnako ako mnoho ďalších miest na svete.
Koniec strašenia!
„Éra globálneho otepľovania sa skončila, prichádza éra globálneho varu. Zmena klímy je tu. Je desivá. A to je ešte len začiatok,“ zhrnul generálny tajomník OSN António Guterres.
Je dokázané, že strašenie je zlý a neefektívny spôsob, ako ľuďom vysvetliť, že klimatická zmena je tu a treba niečo robiť. Napríklad slovenskú spoločnosť netreba presviedčať o zmene klímy, súhlasí s tým 76 percent opýtaných z prieskumu Slovenská klíma 2022, ktorý v júni na vzorke 1934 respondentov urobila Katedra environmentálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne.
Vedúci výskumného tímu sociológ Tomáš Chabada dodal: „Celých 74 percent opýtaných považuje dosahy zmeny klímy na Slovenskú republiku za závažné a 75 percent súhlasí s tým, aby sa Slovensko usilovalo o dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Problém klimatickej zmeny je podľa 64 percent obyvateľov potrebné riešiť okamžite.“
Slováci si nemyslia, že malá krajina v znižovaní skleníkových plynov nič nezmôže, keď sa veľkí znečisťovatelia ako Čína alebo India nesnažia. Slovensko by malo znižovať emisie bez ohľadu na iné krajiny, súhlasí 55 percent respondentov z nadväzujúceho prieskumu Slovenská klíma, transformácia, Green Deal 2023. (V Česku to vyšlo pred časom na veľké prekvapenie klimaskeptikov, ktorých však v posledných rokoch výrazne ubudlo, na 61 percent...)
Prieskum robil rovnaký tím v júni tohto roku a zistil, že 52 percentám Slovákov je jasné, že klimatická zmena sa ich dotkne, preto ju treba riešiť.
To všetko sú dáta, ktoré opisujú výraznú zmenu v názoroch na klímu a ich verejnom vnímaní: netreba ľudí presviedčať, že sa niečo vážne deje.
Zďaleka nie všetci si to všimli, ale zásadná výzva súvisiaca s klímou je teraz diametrálne iná: výrazne rozšíriť povedomie o tom, čo a prečo treba robiť a pustiť sa do práce.