Autorka je režisérka
Obrátená pyramída v ten deň potvrdila podstatu svojej architektonickej myšlienky stavať logiku vecí na hlavu. Inak by tam ten politik, ktorého legitimizovala naša neschopnosť interpretovať vlastné dejiny, nemal čo hľadať.
Vstupoval do budovy rozhlasu s ambíciou agitovať za zvrátenú a nenávistnú ideológiu charakteristickou celoplošnou intoleranciou a zbabelosťou. Vo dverách postával asi tucet ľudí, aby vyjadrili protest, držali písmená hesla „Stop fašizmu“.
Fotografia politika a muža držiaceho literu „A“ obletela Slovensko. Tým politikom bol Milan Uhrík a tým mužom Ivan Kamenec, historik, ktorý si všetko, o čom Uhrík netuší ani mäkké „f“, navyše aj pamätá.
Pred piatimi rokmi som sa stala členkou Klubu nezávislých spisovateľov a kým nevypukla pandémia, stretávali sme sa mesiac čo mesiac v knižnici, z termosky sme si čapovali vlažnú kávu a potom hodinu hovorili o tvorbe.
V prednom rade väčšinou sedel básnik Rudolf Dobiáš, psychofyziológ Anton Uherík, teoretik literatúry Tibor Žilka a historik Ivan Kamenec. Byť tam s nimi bolo darom a privilégiom, ktoré som túžila sprostredkovať. Tak vznikla myšlienka nakrútiť s každým z nich rozhovor o nezávislosti a podstate slobody.
Doktora Kamenca som navštívila v jeho petržalskom byte a rozhovor nakrútila. Kedy je človek nezávislý? Nikdy. Bojíte sa smrti? Smrť je životná nevyhnutnosť. Veríte v Boha? Snažím sa byť morálnym a kultúrnym človekom aj bez toho, aby som za to po smrti čokoľvek dostal.