Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
Nadchádzajúce voľby nebudú len súbojom o parlament a vládu, ale zdá sa, že aj o to, či ubránime liberálnu demokraciu, teda politickú a ekonomickú slobodu, právny štát a otvorenú spoločnosť, a o tom, či zabránime kolapsu ekonomiky.
Hrozba takýchto zlých koncov tu však nie je primárne preto, že protisystémové strany, teda Smer, Republika a SNS, majú veľkú podporu, ale najmä preto, že v slovenskej populácii sú silné také hodnoty, ktoré nie sú zlučiteľné so systémom, ktorý sme začali úspešne, hoci s ťažkosťami, budovať po novembri 1989.
Nech žije komunizmus, nech žije Putin!
Varovné signály vysielajú už dlhší čas prieskumy Globsecu . Hovoria o tom, že sme krajina, ktorá v rámci Európskej únie najviac podlieha ruskej propagande a konšpiračným teóriám a v ktorej viac ako polovica ľudí verí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný Západ alebo Ukrajina.
V tom istom duchu sa nesú aj výsledky prieskumu agentúry Ipsos, podľa ktorého takmer polovica voličov Smeru, takmer dve tretiny voličov Republiky a viac ako dve tretiny voličov SNS neodmietajú návrat Slovenska do ruskej sféry vplyvu.
Podkladanie sa Putinovmu fašistickému režimu ide pritom ruka v ruke s nostalgiou za komunizmom, v ktorom zase vedú priaznivci Smeru. Až 57 percent z nich, 56 percent voličov SNS a 45 percent voličov Republiky nesúhlasí s tým, že komunizmus znamenal potlačenie slobody a demokracie.
Áno, nejde o nesúhlas s názorom, ale o nesúhlas s overeným a všeobecne známym faktom. Faktom, ktorý je špeciálne v našich zemepisných šírkach zrejmejší a overiteľnejší ako to, že Zem sa točí okolo Slnka, a nie naopak.
Nič neilustruje posun Smeru ku komunistickému extrému lepšie ako stúpajúca politická hviezda najhlasnejšieho slovenského obhajcu komunistického režimu Ľuboša Blahu. Kým vo voľbách v roku 2012 kandidoval na 85. mieste, o štyri roky neskôr na 38. mieste, v roku 2020 na 11. mieste a v nadchádzajúcich voľbách sa vyšplhal dokonca na tretie miesto kandidátky Smeru.
Mimochodom, na Slovensku stále platí zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického režimu. Tento zákon hneď v prvom paragrafe konštatuje, že komunistický režim, ktorý vládol v bývalom Československu, bol „nemorálny, protiprávny, odsúdeniahodný a smeroval k potlačeniu základných práv a slobôd“.
Ako smutne aktuálny a varovný sa ukazuje aj ďalší paragraf, ktorý hovorí, že komunistický režim sa spojil s cudzou mocnosťou a od roku 1968 udržiaval svoju moc „pomocou okupačných vojsk cudzej mocnosti“.
Sluhovia opojení patriarchátom
Takmer každý, komu záleží na demokracii, slobode a otvorenej spoločnosti, si dnes u nás asi kladie otázku, prečo je to tak? Čo je príčinou tejto extrémnej profašistickej a prokomunistickej afinity takej veľkej časti slovenskej populácie?
Ide nepochybne o veľmi komplexný fenomén, ktorý má historické, politické, sociálne, ekonomické aj psychologické príčiny. Je však celkom zrejmé, že v pozadí toho všetkého sú hlboko zakorenené hodnoty.