Autor je doktorand na Trinity College v Dubline. Pracoval v Inštitúte finančnej politiky a v Kancelárii prezidenta SR
Zástupy nemeckých zamestnávateľov a odborárov a s nimi spriaznených think-tankov v minulom roku vystríhali pred odpútaním sa od dodávok ruského plynu.
„Môže to spôsobiť najhoršiu ekonomickú krízu od konca druhej svetovej vojny,“ varoval šéf chemického gigantu BASF.
„Celé sektory priemyslu môžu skolabovať, čo povedie k masívnej nezamestnanosti,“ predpovedala šéfka nemeckej federácie odborových zväzov. Šéf oceliarskych odborov IG Metall veštil, že Nemecko čaká najhlbšia recesia v histórii.
Bavorskí podnikatelia si zaplatili analýzu od think-tanku Prognos, podľa ktorej by sa po odpojení od ruského plynu nemecké hospodárstvo mohlo prepadnúť až o dvanásť percent. Aj odborári si zaplatili analýzu, ktorá dospela k rovnakému záveru – pokles ekonomiky o dvanásť percent.
Šéf Nemeckého ekonomického inštitútu naviazaného na zamestnávateľov tvrdil, že o prácu môžu prísť až tri milióny ľudí. Podľa ministra hospodárstva Habecka hrozila Nemecku ekonomická nákaza porovnateľná so situáciou po páde investičnej banky Lehman Brothers.
Objavili sa aj hlasy, ktoré hovorili, že následky prípadného zastavenia ruských dodávok by boli oveľa miernejšie. Týmto názorom sa vysmial samotný kancelár Scholz.
Armagedon sa nekoná
Zničenie plynovodov Nordstream a zastavenie dodávok plynu cez Poľsko umožnilo konfrontovať prognózy s realitou. Dovoz ruského plynu klesol v minulom roku o polovicu v porovnaní s predvojnovým obdobím.
V prvom polroku tohto roka sa celkový dovoz plynu prepadol dokonca o dve tretiny. Dnes už vieme, že máme technické kapacity na nahradenie aj zvyšnej tretiny.