Autorka je junior výskumníčka v Centre for Democracy and Resilience, GLOBSEC
Dňa 22. júla 2023 sa v hlavnom meste konal už 13. ročník festivalu Dúhový pride, s ktorým ožilo aj online informačné prostredie pohlcované množstvom príspevkov zameraných na dokumentáciu a diskusiu ohľadom tohto podujatia. Dôvodom však neboli len reakcie na samotný festival, ale aj fakt, že téma práv LGBTI+ ľudí je opäť predvolebnou témou.
Podľa prieskumu GLOBSEC Trends 2023 až 55 percent ľudí verí, že LGBTI+ je „nemorálna a dekadentná ideológia“. Dáta boli zozbierané v marci, teda pol roka po teroristickom útoku na Zámockej ulici.
Aj napriek tejto tragickej udalosti sú postoje väčšiny ľudí k LGBTI+ ľuďom horšie ako v roku 2020, keď s týmto dezinformačným tvrdením súhlasilo 49 percent respondentov. Práve degradovanie LGBTI+ ľudí na úroveň „ideológie“ je jednou z bežných praktík politikov, ktorí dlhodobo témou polarizujú spoločnosť a podporujú v ľuďoch strach z neznámeho.
Naratívu „nemorálnej ideológie“ každoročne pomáhajú príspevky, ktoré politici zverejňujú v súvislosti s pochodom Dúhový pride a plnia nimi informačný priestor na úkor objektívneho informovania. Zdieľajú fotky extravagantne oblečených osôb, často zo zahraničných pochodov, čím generalizujú celú komunitu, alebo sa snažia navodiť dojem, že ľudia nepochodujú za rovnoprávnosť, ale bojujú za to, aby sa stali „nadradenými“.
Ako však vyzerá informačný priestor, ak z neho odstránime príspevky politických strán a politikov, a prečo je dôležité, aby sme nedovolili politickým aktérom preberať diskurz pri takej dôležitej téme, a to špeciálne v predvolebnom období?