Autorka je odborníčka na vzdelávacie politiky a kandidátka za Progresívne Slovensko
Vzdelanie je v modernej spoločnosti brána k lepšiemu životu. Otvára viac pracovných príležitostí, pravdepodobnosť vyššieho príjmu a lepšieho zdravia.
Zároveň vzdelanie nemá význam iba pre jednotlivca. Vzdelanejšia spoločnosť prispieva k výkonnejšej ekonomike, má nižšiu nezamestnanosť, čím štát šetrí na dávkach sociálnej pomoci. Vyrovnávanie šancí vo vzdelávaní znižuje sociálne rozdiely v spoločnosti, čím prispieva k sociálnej súdržnosti. V konečnom dôsledku zo vzdelania benefitujú jednotlivci aj spoločnosť.
To neznamená, že dobré vzdelanie je šťastný koniec, za ktorým už nasleduje iba jednoduchý život. Je to však dobrý štart, ktorý pomáha v ďalších životných výzvach.
Rovnako to neznamená, že cieľom vzdelávacieho systému je z každého vychovať právnika či inžinierku. Práve naopak – skutočným významom je podporovať každé dieťa v rozvoji svojich talentov a napĺňaní svojho potenciálu. A tomu sa nevenuje len školstvo, ale celý systém výchovy a práce s mládežou, ktorý zahŕňa aj voľnočasové aktivity a odborné služby, napríklad psychologické.
Preto na kvalitu vzdelávacieho systému nemôžeme nahliadať len cez umiestnenie univerzít v svetových rebríčkoch. Skutočne kvalitný vzdelávací systém je taký, ktorý zabezpečuje rovnosť šancí aj pre deti, ktoré do školy prichádzajú s určitým znevýhodnením.