SME
Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Kto volí OĽaNO, podporuje Smer (píše Samo Marec)

Matovič bojuje výhradne za seba a svoje vlastné politické prežitie.

Matovič je hlavným vinníkom toho, že Smer sa prebral z klinickej smrti.Matovič je hlavným vinníkom toho, že Smer sa prebral z klinickej smrti. (Zdroj: TASR)

Autor je prekladateľ a publicista

Kolaps zdravotníctva sa pomaly stáva všeobecne akceptovanou skutočnosťou a začína sa hovoriť, že ak to takto pôjde ďalej, skrachuje rovno aj celé Slovensko, takže všetci logicky riešia bitku bývalého premiéra a ministra financií s bývalým ministrom vnútra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To však predsa len znie azda až prehnane vznešene. Úplne inak to znie, ak povieme, že sa pobil Igor Matovič s Robertom Kaliňákom.

Matovič sa pobil s Kaliňákom, čo v praxi znamená, že Matovič vykrikoval a Kaliňák útočil a ešte sa do toho zaplietol istý smerák, ktorého meno nie je podstatné, označme ho len za kandidáta nižšieho významu.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič teda vykrikoval, Kaliňák útočil a kandidát nižšieho významu udieral a Kaliňák potom popieral, že sa to vôbec stalo, ale keď sa dozvedel, že existuje video, zrazu hovoril, že vlastne chránil poriadok. A Matovič, ako vždy, že bojoval s mafiou.

Kandidát nižšieho významu napísal, že tá rana, ktorá sa najprv nestala a potom sa stala, bola za všetkých Slovákov, ktorým Matovič zničil život. A potom to zmazal. Potom ho odvolali z nejakej nepodstatnej funkcie, ktorú zastával. A ešte neskôr povedal, že sa bál, že to Matovič autom napáli do ľudí, ktorí tam stáli. A Fico povedal, že taká facka je občas fajn.

Zhruba vtedy niekedy sa k predvolebnej kampani vyjadrili psychiatri.

Načítavam... Smer to ešte nemá vyhraté. Rozhodnú nerozhodnutí voliči (18. 9. 2023)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

OĽaNO predstavuje podmienky

OĽaNO predstavilo nejaký letáčik, ktorý nazvalo programom, takže išlo o zoznam vecí, ktoré sa takmer určite nestanú. To usudzujeme podľa všeľudového internetového hlasovania, ktoré ľudia schválili, a tiež z neho nič nebolo.

SkryťVypnúť reklamu

No a okrem toho boli súčasťou letáčika aj nejaké podmienky, pretože Igor Matovič si rád kladie podmienky.

Vyjadril sa Andrej Kiska a vyjadril sa aj Ľuboš Blaha, podľa ktorého vyjdú zmanipulované prieskumy a Progresívne Slovensko bude na prvom mieste. O zmanipulovaných prieskumoch hovorili aj fašisti, ktorí zrazu klesali, hoci keď stúpali, tak sa tými istými prieskumami chválili.

Robert Fico hovoril, že Zuzana Čaputová a Ľudovít Ódor manipulujú vyšetrovanie. Matovič sa chválil teniskou, ktorou kopol Kaliňáka, a okrem toho skonštatoval, že splnil aj to, čo nesľúbil.

Ako sme spomínali, k predvolebnej kampani sa vyjadrili aj psychiatri.

Samé obete, samí porazení

Konflikt Matoviča s Kaliňákom a kandidátom nižšieho významu bol paradoxný tým, že Matovič sa považoval za obeť aj Kaliňák sa považoval za obeť. Za čo presne sa považuje kandidát nižšieho významu, nikoho nezaujímalo.

SkryťVypnúť reklamu

No a napriek tomu, že aj Matovič, aj Kaliňák sa považovali za obeť, prevládal pocit, že víťazom nie je nikto.

A napriek tomu, že víťazom nie je nikto, boli víťazmi obaja – každý pred svojimi priaznivcami. Veď presne o to išlo. Lenže napriek tomu, že obaja boli víťazmi, obaja zároveň tvrdili, že sú v skutočnosti obeťami.

No a napriek tomu, že sa obaja považovali za obete, tak jediní porazení sme v skutočnosti my.

Mimochodom, jeden už bývalý kandidát za KDH medzičasom vypisoval o rezaní hláv a jeden už bývalý kandidát za OĽaNO zaútočil na ľudí na sídlisku. A Igor Matovič vo Ficovom duchu skonštatoval, že to boli dve otcovské.

Tak sme sa teda dozvedeli, že fyzické násilie je v politike nielen prípustné, ale podľa Roberta Fica niekedy aj žiaduce. Podľa Matoviča zrejme rovnako. Dobre vedieť.

SkryťVypnúť reklamu

Už sme spomínali, že ku kampani sa vyjadrili aj psychiatri?

Matovič vo večnej opozícii

Zo všetkého vyššie uvedeného – ale aj z niekoľkoročného archívu – je jasné, že autor nemá k Smeru, Ficovi alebo Kaliňákovi ani za máčny máčik sympatií. To isté však platí aj o Igorovi Matovičovi. Je to iný druh deštrukcie, ale stále je to deštrukcia.

Samozrejme, Igor Matovič vydáva Smer za svojho arcinepriateľa (a platí to aj naopak). Igor Matovič však zo Smeru žije. Zároveň je práve Igor Matovič hlavným vinníkom toho, že Smer sa prebral z klinickej smrti a dnes je jedným z dvoch kandidátov na víťazstvo vo voľbách.

Iste, zoznam vinníkov by mohol byť omnoho dlhší a aj podiel viny by sa dal donekonečna prerozdeľovať, ale platí, že hlavným menovateľom posledných troch rokov je práve Igor Matovič: najprv premiér, potom minister financií, priebežne v opozícii voči svojej koalícii, v opozícii proti vlastnej vláde, no a napokon v opozícii voči úplne všetkým a všetkému.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon, ako vždy.

Matovič v teoretickej budúcnosti

Igor Matovič je v politike dosť dlho na to, aby sme vedeli, čo je zač. Skúsil aj vládnuť, ba dokonca viesť koalíciu a hľa, kde sme sa dnes ocitli. Zároveň si Igor Matovič už dnes predkladá podmienky, ktoré sú buď vycucané úplne z prsta, alebo nereálne, alebo nesplniteľné. Alebo všetko uvedené.

Hovorí tým, že sa vlastne nechce dohodnúť. Alebo sa dohodnúť chce, ale v tom prípade oklame svojich voličov, lebo ustúpi zo svojich nemenných požiadaviek, a teda nesplní to, čo sľúbil. Oklame voličov. Presne to isté zhodou okolností urobil aj naposledy.

Samozrejme, existuje aj teoretická možnosť, že po voľbách vznikne „lepšia“ vláda (to je pracovné pomenovanie) s jeho účasťou. V takom prípade zas zo skúsenosti vieme, ako sa v nej Igor Matovič bude správať – jednoducho tak ako vždy.

SkryťVypnúť reklamu

Bude to teda vláda nestabilná a na vine bude Igor Matovič, ktorý bude opäť raz v opozícii voči vlastnej koalícii. V konečnom dôsledku sa tak Igor Matovič opäť len postará o posilnenie tých, proti ktorým podľa vlastných slov bojuje.

Napokon, presne ako za posledné takmer štyri roky.

Igorovi Matovičovi ide len o Igora Matoviča

Igor Matovič síce tvrdí, že bojuje proti Ficovi, ale v skutočnosti bojuje výhradne za seba a svoje vlastné politické prežitie. Tak ako vždy; nech nám je svedkom mimoriadne elegantne vykalkulovaný incident na tlačovke, ktorý tiež len prebehol podľa rovnakého vzorca ako vždy. Všetko je to presne ako vždy.

Smer a Matovič teda síce navonok pôsobia ako arcinepriatelia, ale v skutočnosti zo seba navzájom žijú. Igor Matovič dokonca na Smere parazituje, lebo Smer by bez neho existoval, ale on bez Smeru nie.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko, čo Igor Matovič robí, Smeru z dlhodobého hľadiska nahráva – stačí sa pozrieť na obdobie od marca 2020. Práve preto znie heslo Smeru o poriadku a konci chaosu pre mnohých tak lákavo. No a stelesnením neporiadku a chaosu v politike je predsa Igor Matovič a je na to aj hrdý.

Samotná prítomnosť Igora Matoviča v parlamente komplikuje akúkoľvek rozumnú dohodu na čomkoľvek a praje tak Smeru. Dokonca aj v teoretickom prípade, že by sa Matovič akýmsi zázrakom stal súčasťou povolebnej koalície, by bol len tým, čím bol vždy – slušne hovoríme o kazítku. Opäť by tak nahrával Smeru.

Igorovi Matovičovi dnes nejde o boj proti Smeru, nejde mu ani o žiadnu dohodu. Ide mu len, ako úplne vždy, o samého seba. Igor Matovič je kazítko. Ako úplne vždy.

Zoberte si jeho pôsobenie v koalícii Ivety Radičovej. Spomeňte si na jeho vládu. Keď ho máte za partnera, tak nepriateľa už naozaj nepotrebujete.

SkryťVypnúť reklamu

Môžete mať teda pocit, že keď dáte hlas Igorovi Matovičovi, vlastne najdôraznejším možným spôsobom hlasujete proti Smeru, ale nie je to pravda. Keď dáte hlas Igorovi Matovičovi, Smeru, naopak, nahrávate. Znemožňujete totiž aj len teoretický vznik čohokoľvek zmysluplného a stabilného.

Prispievate k tomu, že volanie po poriadku a konci chaosu znie tak lákavo. Podporujete divadlo na úkor riešenia problémov – a že ich je – a násilie na úkor upokojenia rozbúrenej spoločnosti.

Igor Matovič nahráva Smeru, len mu to je jedno. Ide mu totiž len o seba. Taký je to totiž človek. Vždy aj bol.

Výsledky parlamentných volieb 2023

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 21 910
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 111
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 215
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 960
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 5 210
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 007
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 780
 8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 580
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Robert Fico.

Republika, Sme rodina aj Demokrati sú mimo.


2 h
Peter Tkačenko

Teraz je to na občanoch.


3 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Šírenie strachu mu nakoniec prinieslo víťazstvo.


5 h
Parlamentné voľby 2023

Špeciálne vydanie newslettra Kontext Jakuba Fila.


30. sep

Blogy SME

 1. Marek Mačuha: Sfalšoval Fico skutočne voľby?
 2. Ján Šeďo: Vypýta si Pellegrini pozíciu predsedu vlády ?
 3. Juraj Sališ: Pre tých čo snívali o Hlase
 4. Ján Škerko: My s tým súhlasíme (?); s tým ľudom
 5. Rado Surovka: Múmia sa vracia.
 6. Juraj Laubert: Normálny Slovák
 7. Marta Karchňáková: Tomorrow morning
 8. Marek Mačuha: Beznádejné Slovensko
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 83 879
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 46 233
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 949
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 255
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 495
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 585
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 12 444
 8. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 12 332
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu