Náreky demokratických strán pod hranicou zvoliteľnosti, že im Progresívne Slovensko vysáva hlasy, sú minimálne nedôstojné. Najmä ak si uvedomíme, že ešte vo februári mali možnosť sa všetky spojiť dohromady, čo nedokázali, a tiež, že práve ony sťahujú SaS či KDH k hranici zvoliteľnosti.
Nikto, kto aspoň trochu vnímal emóciu Progresívneho Slovenska z roku 2020, teraz nemôže očakávať, že progresívci budú či už vyzývať na spájanie, alebo cielene presúvať voličov k iným stranám. Pochopiteľne úzkostlivo strážia každý jeden hlas.

Pravda je však taká, že na vládnutie potrebujú aspoň 76 poslancov.
Šimečka mal možnosť v pondelok vyslať signál, že si je toho vedomý, a aspoň pomyslene sa postaviť na čelo frontu demokratických strán. Keď v pondelok predstavoval finiš progresívnej kampane, vyzýval svojich priaznivcov, aby sami prehovárali nerozhodnutých pre voľbu demokratického spektra.
„Poďme z týchto volieb urobiť čosi ako +1,“ odkázal, no úplne nevyužil potenciál. Chýbal mu kampaňový náboj, silný odkaz, že ide o zápas pre všetky demokratické strany, aj jasne pomenovaný a vykreslený protipól.
Poistil by si tým partnerov a dal by kampani finálnu emóciu.
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online