SME

Toto nie je meteorit smerujúci k Zemi, túto krízu sme vytvorili sami (prejav prezidentky v OSN)

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej vo Valnom zhromaždení OSN v septembri 2023.

Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla svoj posledný prejav pred Valným zhromaždením OSN 20. septembra 2023.Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla svoj posledný prejav pred Valným zhromaždením OSN 20. septembra 2023. (Zdroj: TASR/AP)

Vážený pán predseda Valného zhromaždenia,
vážený pán generálny tajomník,
vaše excelencie, dámy a páni,

pred týmto zhromaždením a na iných globálnych fórach zaznie veľa slov o výzvach, ktorým čelíme – od rastúcej intenzity ozbrojených konfliktov až po ničivé následky klimatických zmien.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diskutujeme o výzve zabezpečenia budúcnosti celosvetovo rastúcej populácie v rámci obmedzených zdrojov a spustošených ekosystémov. Hovoríme o nových technológiách, ktoré uľahčujú naše životy, ale môžu tiež spôsobiť deštrukciu nášho spôsobu života, ktorý je založený na demokracii.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky tieto výzvy majú jedného spoločného menovateľa. Ich pôvodcom sú ľudia. A je na ľuďoch, aby ponúkli riešenia.

Čas na rozhovory, diskusie a sľuby už vypršal. Toto zhromaždenie musí začať od primárneho účelu, pre ktorý bola OSN založená, a tým je obnova mieru.

V minulom roku bolo vo svete viac úmrtí súvisiacich s konfliktmi ako v ktoromkoľvek roku od roku 1994. Výrazne k tomu prispela ilegálna
ruská invázia na Ukrajinu – bezprostredného suseda Slovenska.

Ruské vojská už viac ako 570 dní zabíjajú nevinných ukrajinských civilistov, unášajú deti a ničia mestá. Bombardujú infraštruktúru a prístavy, ktoré vyvážajú ukrajinské obilie tým, ktorí ho potrebujú v Bangladéši alebo v Egypte. Moskva musí dovoliť, aby obilie mohlo opätovne opúšťať ukrajinské prístavy.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN nemôžeme tvrdiť, že sme za mier alebo globálnu potravinovú bezpečnosť a zároveň zatvárať oči pred tými, ktorí ju podkopávajú.

Áno, potrebujeme novú agendu pre mier, ako správne povedal generálny tajomník. V prvom rade však potrebujeme, aby Rusko ako stály člen Bezpečnostnej rady OSN spravilo jasné kroky vedúce k mieru.

Excelencie, dnes sa začína summit klimatických ambícií. Pokiaľ však ide o našu planétu, náš čas na konkrétne riešenia sa kráti. Naše mestá sa stavajú horúcejšími, naše oceány kyslejšími a naša zem suchšou.

Je to dôsledok zmeny klímy, ktorú spôsobil človek. Toto leto nám opätovne ukázalo, čo nás čaká, ak budeme sedieť so založenými rukami.

Vedecké správy, jedna za druhou, prinášajú rovnaký záver – nerobíme dosť. Súčasné tempo znižovania emisií skleníkových plynov a opatrení na ich zmiernenie nezabráni nárastu globálnej teploty o 1,5 °C do roku 2100. Celosvetovo emisie stále prekračujú naše parížske ciele.

SkryťVypnúť reklamu

Tým najhorším scenárom môžeme ešte stále zabrániť. Globálne emisie však musia dosiahnuť svoj vrchol a začať klesať ešte pred rokom 2030.

To je odteraz o sedem rokov. Ide o našu zodpovednosť, nie zodpovednosť vlád, ktoré prídu po nás. Ak chceme vidieť výsledky o sedem rokov, musíme všetci konať
už dnes.

Premeňme túto ambíciu na náš spoločný a globálny záväzok. Uskutočniteľné, efektívne a nízkonákladové možnosti na zmiernenie a tlmenie dôsledkov klimatickej zmeny už existujú. Môžu urýchliť našu zelenú tranzíciu.

Slovensko v tomto smere už podniká konkrétne kroky. Osemdesiatpäť percent našej elektriny sa už vyrába s nulovými emisiami. V nasledujúcich siedmich rokoch použijeme päť percent nášho HDP na dekarbonizáciu ekonomiky a zvýšenie využívania obnoviteľných zdrojov. V roku 2030 budú naše emisie o 55 percent nižšie ako v roku 1990.

SkryťVypnúť reklamu

Európa sa dnes otepľuje dvakrát rýchlejšie ako ktorýkoľvek iný kontinent. Avšak Afrika, hoci je zodpovedná za menej ako štyri percentá celosvetových emisií, je najzraniteľnejšia vplyvom klimatických zmien.

Rovnocennou a partnerskou spoluprácou však môžeme vyriešiť aj túto výzvu. Existujúce zelené technológie musia byť dostupné pre každého. Slovensko bude pokračovať v plnení svojich záväzkov v rámci globálneho prísľubu financovania zmierňovania klimatických zmien.

Moja posledná poznámka k zmene klímy je jednoduchá. Potrebujeme sa zobudiť. Nebojujeme so žiadnou vonkajšou hrozbou. Toto nie je meteorit smerujúci k Zemi. Ide o existenčnú krízu, ktorú sme vytvorili my sami – a my sami ju aj musíme vyriešiť.

Excelencie, všetky tieto krízy najviac zasiahli tých, ktorí sú najmenej zodpovední za ich vznik – najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, ženy a deti, najchudobnejších. Ak budú aj naďalej vylučovaní z rozhodovania, nikdy nedosiahneme mier a prosperitu.

SkryťVypnúť reklamu

Desaťročia hovoríme, že ženské práva sú ľudské práva. Je načase premeniť slová na činy.

Naše kolektívne bohatstvo nám umožňuje už dnes zabezpečiť dôstojné podmienky na život pre každého na tejto planéte. Dnes, keď sme v polovici cesty k roku 2030, sa však pozitívne vyvíja len 12 percent cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

Tieto ciele nie sú dobrovoľnými usmerneniami, ale konkrétnymi ukazovateľmi na vytvorenie sveta, ktorý je postavený na spravodlivosti, rovnosti a stabilite. Pred 75 rokmi sme prijali Všeobecnú deklaráciu ľudských práv. Ľudská dôstojnosť, sloboda a spravodlivosť musia byť všeobecne chránené.

Dnes, keď nové technológie sľubujú uvoľniť obrovský potenciál v oblastiach, ako sú verejné zdravie, konektivita alebo riešenie klimatických zmien, je to ešte dôležitejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Technologický pokrok však niekedy napreduje rýchlejšie ako vývoj ľudského myslenia a emócií. Rýchly rast platforiem sociálnych médií a s tým súvisiaca záplava dezinformácií a nenávistných prejavov je toho dôkazom. Sociálne platformy odstránili bariéry po celom svete a spájajú ľudí ako nikdy predtým. Zničili však aj bariéry, ktoré chránili práva a integritu iných.

Každá technológia sa musí používať s cieľom zachovať a chrániť dôstojnosť a práva každého jednotlivca.

Ak sa tejto otázke nebudeme venovať, sociálne médiá, umelá inteligencia a ďalšie vznikajúce technológie sa stanú „steroidmi“ pre všetky krízy, ktorým čelíme už dnes. Preto je dôležité neodkladať ich demokratickú reguláciu.

Veda a fakty sú nevyhnutné pre zvládanie globálnych výziev. Pandémia covidu-19 to jasne ukázala. Dezinformácie podkopávajú naše snahy o dosiahnutie konsenzu a spoločnej vízie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak bude ľudstvo pokračovať v budovaní alternatívnych právd a vzájomnej nedôvery, nikdy nebudeme schopní podniknúť kroky potrebné na riešenie týchto univerzálnych výziev.

V závere vám chcem odovzdať posolstvo nádeje. Stretnutia s mladými ľuďmi zo Slovenska vo mne zanechávajú veľký optimizmus do budúcnosti. Výskumy ukazujú, že rovnosť je pre nich najdôležitejšou spoločenskou hodnotou.

Mali by sme počúvať naše deti a pracovať na dosiahnutí vízie ľudstva, kde je rovnosť pravidlom, nie výnimkou. Kde rozvoj môže byť udržateľný a odolný proti zmene klímy. Kde môžeme žiť v mieri.

Od nás očakávajú činy. Cena nášho spoločného zlyhania nie je abstraktnou veličinou. Bude meraná počtom konkrétnych úmrtí, vysídlení, nespravodlivostí, straty diverzity a ekosystémov.

SkryťVypnúť reklamu

Nás politikov sa často pýtajú na odkaz, ktorý chceme po sebe zanechať. Má toto byť náš odkaz?

Pre mňa je voľba jasná. Naša odpoveď by mala byť rovnako jasná.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 081
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 853
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 466
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 278
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 275
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


17
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


9
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


4
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


15

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


4

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


7
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


15
  1. Anna Miľanová: Kto rád číta?
  2. Vlado Jakubkovič: Čierna diera
  3. Elena Antalová: Peter Tkačenko, blahoželám
  4. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  5. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  6. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  7. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  8. Adriana Boysová: Život po živote
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 275
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 110
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 005
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 950
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 954
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 364
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 501
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 754
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu