Nedôverujeme nikomu. V Európskej únii sme na tom najhoršie. Slováci neveria susedovi, kolegovi ani inštitúciám. Dôvera je na tragických číslach a nesúvisí to s tým, či dôverujete súdom, alebo polícii.
Súvisí to s každodennou dôverou – či veríte, že firma, s ktorou idete spolupracovať, chce robiť niečo dobré, alebo si myslíte, že vás nevyhnutne musí chcieť oklamať. Či ten sused, čo chce riešiť problém na konci ulice, nemá niečo za lubom? A tak vôbec – ten človek, čo býva oproti, vyzerá podozrivo. Bohvie, čo je zač.
Toto ovplyvňuje úplne všetko – neschopnosť spolupracovať, niečo budovať, niekam smerovať. Neschopnosť sa na niečom dohodnúť. Ak sa nám nepodarí zmeniť to a vytvoriť nejakú súdržnosť v spoločnosti, sme neustále odkázaní na to, aby sme sa každé voľby báli, čo s nami bude.
A v neposlednom rade musíme začať viac dôverovať svojej krajine. Akokoľvek dopadnú voľby, zvládneme to. Máme silnú občiansku spoločnosť a úspešný príbeh Slovenska. Chýba nám sebavedomie, chýba nám spolupráca.
V histórii Slovenska máme veľa úspešných momentov. Stavajme na nich. Od SNP cez Nežnú revolúciu po rok 1998, keď Vladimír Mečiar skončil svoju nadvládu.
Ozvali sme sa po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a namiesto toho, aby sme boli sebavedomí a hrdí na náš príbeh, v beznádeji čakáme, kam nás zmetú voľby tentoraz.
SNP je príbeh, ktorý by v iných štátoch postavil identitu národa. Vzopretie sa fašizmu. Zmobilizovanie ľudí, ktorí odmietli neslobodu. Zvládli sme revolúciu, rozdelenie štátu aj Mečiara. Navrhujem zahodiť porazeneckú náladu a začať budovať vlastenectvo, ktoré nám neukradnú fašisti ani hejslováci.
Podcast týždňa: Piati komici v štrajku
Piati komici sa rozhodli podporiť svojich zamestnancov a urobili počas štrajku scenáristov podcast, z ktorého výťažku podporia svojich ľudí v tímoch. Je to ozaj crème de la crème humoru – Stephen Colbert, Jimmy Fallon, Jimmy Kimmel, Seth Meyers a John Oliver sú smiešni, sú vtipní, sú bystrí a je to skvelé.
Vypočujte si ich podcast Strike force five, sľubujem, že sa budete miestami zajakávať od rehotu a je možné, že vám dokonca od smiechu potečú slzy.
Ďakujem followerke za tip, zapatrošila sa mi správa, tak ďakujem aspoň takto!
Video týždňa: Minister Bútora
Dali by sa tu zdieľať predvolebné rozhovory - tento týždeň sme mali v štúdiu Tomáša Druckera z Hlasu, Michala Šimečku z PS aj Eriku Jurinovú z OĽaNO. Napriek tomu by som tento týždeň vypichla rozhovor s ministrom školstva úradníckej vlády Danielom Bútorom.
Je to možno trocha menej sexy rozhovor, pretože sa viac bavíme o školstve, o kurikulárnej reforme, o dvojzmennej prevádzke škôl aj o vysokom školstve, ale debata je to osviežujúca, odborná a dôležitá. Preto ak vás zaujíma školstvo, skúste si vypočuť ministra Bútoru, ktorý je v téme ponorený hlboko a rozpráva o školstve veľmi pútavo.
Hudobná bodka: Lianne La Havas
Lianne La Havas bola tento rok na pohode, ale ja som ju, bohužiaľ, nestihla. Ako však sedím v kaviarni v Banskej Bystrici a píšem tento newsletter, pustila som si jej album a jej verzia Weird Fishes ma zasiahla tak, že som písať prestala a len som počúvala. Dajte si jej živú verziu z Glastonbury, už sa vlastne hodí aj na začínajúcu jeseň.
Toto bolo sedemdesiate druhé vydanie newslettra ZKH píše. Ďakujem, že nás čítate.