SME

Vypýtame si vo voľbách demokratické hodnoty?

Naši dedovia boli pripravení za záchranu demokracie položiť život.

Všeobecná mobilizácia v roku 1938.Všeobecná mobilizácia v roku 1938. (Zdroj: VOJENSKÝ ÚSTREDNÝ ARCHÍV VOJENSKÉHO HISTORICKÉHO ARCHÍVU PRAHA)

Autor je manažér zahraničných vzťahov

Problémom Slovenska nie je jeho civilizačné ukotvenie, ale naše pokrytectvo voči pravidlám, ktoré z neho vyplývajú.

Kňaz Anton Ziolkovský vo svojom predvolebnom desatore pre politikov uvádza, že hoci sme súčasťou Západu, naša spoločnosť je silne polarizovaná a chýba jej vraj spoločenská dohoda na základnom civilizačnom smerovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S takýmto názorom si dovolím nesúhlasiť, pretože našu spoločenskú dohodu jasne a jednoznačne reprezentuje prvý článok našej ústavy. Podstatne horšie sme však na tom s prijatím dôsledkov jeho konzekventnej aplikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Miluj blížneho svojho

Už v Pittsburskej dohode z roku 1918 sa Slováci a Česi dohodli, že konštitúcia ich spoločného štátu bude demokratická. Za zmienku stojí, že pod túto dohodu sa podpísalo aj päť kňazov.

Preto sa javí ako nepochopiteľné, že práve kňaz, resp. teraz už takisto oficiálne katolícka cirkev prostredníctvom KBS zneisťujú spoločnosť brojením proti demokratickým princípom, na ktorých základe zrovnoprávnil Najvyšší súd USA homosexuálne manželské zväzky a priznal LGBTI+ osobám rovnakú právnu ochranu vo veciach budovania si osobného šťastia ako heterosexuálom.

„Toto vám prikazujem: Aby ste sa milovali navzájom.“ (Ján 15:17)

Aj keď základy nášho štátu vznikali v USA, nemusíme, samozrejme, automaticky prebrať všetky americké myšlienky. Mali by sme sa však poctivo zamyslieť, aké hodnoty a princípy nám politický a právny systém najstaršej demokracie sprostredkováva.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšší súd USA, podobne ako katolícka cirkev, vyzdvihuje jedinečnosť manželstva, pretože stelesňuje najvyššie ideály lásky, vernosti, oddanosti, obetavosti a rodiny a pri vytváraní manželského zväzku sa dvaja ľudia stávajú niečím väčším, než boli. Preto LGBTI+ prirodzene hľadajú jeho naplnenie a nechcú byť odsúdení na život v samote, vylúčení z jednej z najstarších inštitúcií civilizácie.

Takisto žiadajú „rovnakú dôstojnosť v očiach zákona“. Inak povedané, chcú, aby sa uplatnilo pravidlo „Miluj blížneho svojho ako seba samého“.

Na princípe, aby sa s každým zaobchádzalo rovnako, sa určite zhodneme všetci – veriaci i neveriaci. Prečo potom odmietajú práve predstavitelia kresťanských cirkví rešpektovať tento najdôležitejší a v podstate jediný Kristov novozákonný príkaz? Veď sami v posolstve k nastávajúcim voľbám tvrdia, že sa máme „pridŕžať evanjeliových hodnôt a na dobro každého muža a ženy sa pozerať cez Ježišovo posolstvo“.

SkryťVypnúť reklamu

Či neprichádza dážď od Boha na všetkých rovnako a slnko nesvieti takisto na všetkých?

Okrem toho máme, samozrejme, s obmedzovaním manželstiev isté skúsenosti, napríklad vlastné s obdobím, keď za vlády prezidenta – katolíckeho kňaza sa zakazovali pod hrozbou vysokého trestu pre zmenu manželstvá so židovskými spoluobčanmi.

Poznáme aj príklad Francovho Španielska, kde štát nasilu zrušil všetky manželstvá, ktoré neboli uzavreté v katolíckej cirkvi. Alebo ďalší príklad práve z USA, kde rasovo zmiešané manželstvá boli do roku 1967 v niektorých štátoch zakázané, lebo údajne odporovali Božej vôli.

Nesignalizuje nám vnášanie náboženských dogiem ohrozovanie základných ústavných princípov a porušovanie ľudských práv?

K zrovnoprávneniu žien a mužov zatiaľ nedošlo

Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. (Ústava SR, čl. 12 ods. 1)

SkryťVypnúť reklamu

Krátko po Pittsburskej dohode v Ústave ČSR z roku 1920 vyjadrila naša krajina túžbu „se přičleniti do společnosti národů jako člen vzdělaný, mírumilovný, demokratický a pokrokový“. Preto jedným z prelomových krokov bolo zrušenie privilégií pohlavia, čiže zrovnoprávnenie žien a mužov.

Napriek tomu, že od jej prijatia uplynulo vyše sto rokov, práve katolícka cirkev stále diskriminuje ženy tým, že ich vylučuje z kňazského poslania.

Svätá stolica sa pritom v zmluve so Slovenskou republikou zaviazala, že bude pôsobiť „v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky“, a naša súčasná ústava hovorí zreteľne, že kvôli pohlaviu nemožno nikoho poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

V kresťanstve je však Boh jednoducho muž a úlohou ženy je rodiť mu deti ako v prípade panny Márie. Kontrola reprodukčného správania žien zapĺňa nejednu stať „Písma svätého“ a na Slovensku tvorí obľúbenú agendu politických strán.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte aj dnes, keby žena nebodaj ohrozila deti boha – samca, môže schytať pár faciek priamo od parlamentom i cirkevnými otcami protežovaného ochrancu tradičných hodnôt. Nuž práve údajne sporný Istanbulský dohovor považuje stereotyp rodových rolí a násilie na ženách za porušovanie ľudských práv a za formu diskriminácie, teda aj za porušenie Kristovho príkazu „Miluj blížneho svojho ako seba samého.“

Lenže u nás rodová rovnosť... pardon, „gender ideológia“, jednoducho neprejde. Už aj preto nie, že strana, ktorá vedie súčasné volebné prieskumy, zaradila prvú ženu na kandidátke až na 33. miesto.

Ohneme neohnuteľné, obídeme neobíditeľné

Základným pilierom právneho štátu je nadradenosť práva nad všetkými cieľmi subjektov práva.

Podľa Ústavného súdu SR (PL. ÚS 17/08.) sa materiálny právny štát nezakladá na zdanlivom dodržiavaní práva či na formálnom rešpektovaní jeho obsahu spôsobom, ktorý predstiera súlad právne významných skutočností s právnym poriadkom.

SkryťVypnúť reklamu

Podstata materiálneho právneho štátu spočíva v uvádzaní platného práva do súladu so základnými hodnotami demokraticky (teda nie nábožensky, patriarchálne, stavovsky či antiliberálne) usporiadanej spoločnosti a následne v dôslednom uplatňovaní platného práva bez výnimiek založených na účelových dôvodoch.

V zmienenom rozhodnutí náš Ústavný súd až prorocky dokázal vystihnúť tendenciu Slovače ohnúť neohnuteľné a obísť aj neobíditeľné, napríklad formuláciami o údajnej ochrane národnej, duchovnej a kultúrnej identity, našich tradícií či jednoducho preto, „lebo náš Pán je muž.“

Vskutku lapidárne vyjadrila náš národný a tradičný vzťah k pravidlám prednedávnom v SME kolegyňa Lenická slovami: „Aj tí rozumnejší zhnednú pri predstave, že nebudú môcť križovať mesto a parkovať, kde chcú.“

SkryťVypnúť reklamu

Už zasa zachraňujeme demokraciu

„Občané! Přišla nejvážnejší a rozhodná chvíle. Na každém z vás závisí úspěch.“ (Lidové noviny, 24. 9. 1938)

Výklad ústavy ústavným súdom predstavuje jeho najdôležitejšie rozhodnutie, je všeobecne záväzný a tiež nemenný – generálne princípy právneho a demokratického štátu fixované v článku 1 odseku 1 ústavy sú kľúčové zásady, na ktorých je budovaný celý právny poriadok i celý systém fungovania nášho štátu, a premietajú sa bez rozdielu do všetkých oblastí života spoločnosti.

Podľa prieskumov si však niečo vyše polovice občanov Slovenska neželá žiť podľa demokratických princípov, resp. nechcú lídrov, ktorí by sa demokratickými pravidlami riadili. Pritom v septembri pred osemdesiatimi piatimi rokmi stálo na hraniciach jeden a štvrť milióna našich dedov pripravených položiť svoje životy práve za záchranu česko-slovenskej demokracie – väčšia obeť nejestvuje.

SkryťVypnúť reklamu

Zobudíme sa všetci 1. októbra opäť do tragického rána?

Výsledky parlamentných volieb 2023 

Predčasné parlamentné voľby 2023

Dobré ráno.

Aký bol prvý rok Ficovej štvrtej vlády?


a 2 ďalší 6
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 408
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 877
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 221
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 642
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 288
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 056
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 706
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 417
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Melita Gwerková: Keď sa stretnú dvaja najlepší
  2. Viktor Pamula: Štadión ? Áno. Chodníky ? Tak skoro asi nie.
  3. Dušan Piršel: Učme ľudí pracovať s vlastnými emóciami
  4. Pavol Dančanin: Titul Hypotéza zjednotenia: výber z tvorby – druhé vydanie, anotácia
  5. Aleksander Prętnicki: Cena kompromisu - Bratislavský expres
  6. Ivan Drozdy: Rožňava napreduje: Nové nabíjacie stanice pre elektromobily už vo výstavbe
  7. Ján Valchár: Malý literárny traktát o prekliatom Donbase
  8. Jolana Čuláková: Medvedev ako "ne/bezpečný" aktivista a Hašek ako "ne/slávny" hokejový vzor
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 008
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 23 933
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 13 154
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 242
  5. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 293
  6. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 688
  7. Ivan Mlynár: Očistec 4 505
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 4 198
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  2. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  3. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  4. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  5. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  6. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  7. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
  8. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
SkryťZatvoriť reklamu