Udalosť týždňa
Karabach. Iste, dá sa povedať, že azerbajdžansko-arménsky konflikt je kdesi za sedemnástimi humnami, kde žijú len levy. Aj keby však nebolo Ukrajiny, invázia ukazuje v plnej paráde hodnotu bezpečnostných garancií Ruskej federácie.
Kedysi ich dala Jerevanu, ktorý sa zo samej vďačnosti zriekol západnej (demokratickej) orientácie, aby napokon precitol, že Rusi nemajú ani na Turkov. Totiž, bez zbraňovej, materiálnej i morálnej podpory Ankary by si Azerbajdžan na enklávu osídlenú Arménmi a bránenú Rusmi sotva trúfol.
Inak, porovnávanie v zmysle, že aký je rozdiel medzi silovým „riešením“ v Karabachu a na Ukrajine, je kompletne mimo. Na rozdiel od Krymu, Donbasu, Luhanska, Mariupoľa atď., ktoré nie sú súčasťou Ruska, totiž Karabach medzinárodnoprávne patrí Azerbajdžanu.
Udalosť SR
Kampaň. Keďže sa už nesmie propagovať v prospech ani neprospech účastníkov, tip pred 30. septembrom je iba jeden – kampaň 2023 sa zapíše do všetkých kroník tými najväčšími písmenami a výlučne v superlatívoch. Samozrejme, negatívnych.
Sporný krok
Nemecké hraničné kontroly. Je bez debaty, že na rozdiel od krajín, cez ktoré migranti tranzitujú, Nemecko je cieľová destinácia, kde má utečenecko-migračný problém celkom inú dimenziu. Aj „náhodné“, ohľaduplné kontroly však sú – prinajmenšom – rozrieďovanie schengenu (zákon ich umožňuje, iste).
Podozrenie je, že tou pravou pohnútkou nemeckej aktivity je nedávnych 30 percent AfD. Nech už politici hovoria, čo chcú, tie kontroly značne komplikujú životy pendlerom aj pohraničnej a turistickej verejnosti.
Faktom je, že kým sa neschváli reforma azylovej politiky, s migrantmi-utečencami sa bude hrať naďalej pingpong medzi štátmi v zmysle readmisnej zmluvy. Jej nerešpektovanie, ignorovanie Maďarmi je jeden z kľúčových dôvodov hlúpej tematizácie a absolútne nadproporčnej, zveličenej medializácie „problému“. (Ďalším z „maďarských“ dôvodov je vysoko korupčný režim na „zadrôtovanej“ srbskej hranici.) No.
Aha, aby sme ešte zvýraznili pingpongové politiky na celej balkánskej trase: českí policajti „zachytávajú“ v okolí Lanžhotu omnoho menej utečencov než v minulom roku, keď oni zavreli slovenskú hranicu.
Precenená udalosť
Euro 7. Zmäkčenie normy pre spaľovacie motory odhlasované v Bruseli znamená (zrejme) návrat k predchádzajúcej norme Euro 6 – niežeby autor tomu rozumel, ale píše, ako počuje – a to aj s akýmsi dlhším odkladom plnenia pre automobilky, ktoré boli preto vyhlásené za hlavného víťaza pondelkovej ministeriády.
Možno však, ako už párkrát, aj Euro 7 potvrdzuje pravidlo, že v otázkach zelenania EÚ (Green dealu) formulovať rozhodnutia v dokonavom vide je zradné.
Tentoraz preto, že lobistická mašina „poškodených“ (postihnutých) rastie priamo úmerne k pokročilosti rozhodovacej fázy. Alebo aj preto, že Euro 7 čaká ešte hlasovanie v Európskom parlamente, ktorý, ako je dobre známe, nie nadarmo má povesť najzelenšej inštitúcie Európskej únie.
Veľa insiderov však dáva prednosť názoru, že lobisti tentoraz pretlačia priateľov zdravšieho, respektíve dýchateľnejšieho vzduchu. Argument číslo 1 je zamestnanosť, číslo 2 náročnosť (nemožnosť?) skĺbiť inovácie „spaľovákov“ s prechodom na elektromobilitu.
Podcenená udalosť
Zase Trump. Nový „nález“ prokurátorov, že Trumpovci, teda aj synovia, umelo nadhodnocovali majetok celej dynastie, aby sa podvodne dostali k úverom s lepšími podmienkami (lacnejším), vyzerá nemenej vážne ako ktorékoľvek zo štyroch ďalších obvinení exprezidenta.
Predoslať, že obabrávanie bánk bude napokon kľúčom do hádanky, či Trump skončí v Bielom dome, alebo v Alcatraze, eventuálne Sing Singu (Guantáname??), by bolo priodvážne.