Autorky sú poslankyne Európskeho parlamentu
Vyzývame všetky vlády v celej Európskej únii, aby zabezpečili, že nová smernica EÚ o boji proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu bude zahŕňať trestný čin znásilnenia. Vylúčenie tohto najohavnejšieho zločinu by bolo šokujúce a bolo by krokom späť, urážkou pre ženy aj mužov.
Európa odsudzuje používanie znásilnenia v ozbrojených konfliktoch a neustále poukazuje na tento násilný čin v krajinách mimo našej Únie. V súčasnosti však v rokovaniach medzi Európskym parlamentom a krajinami EÚ o konečnej podobe uvedenej legislatívy väčšina vlád členských štátov EÚ vrátane Slovenskej republiky odmieta zahrnutie znásilnenia do tejto smernice, ktorá bola pôvodne navrhnutá práve na ochranu žien pred týmto zločinom. Je to šokujúce, neprijateľné a spiatočnícke.
Ide o vôbec prvý európsky právny predpis, ktorý sa zaoberá kybernetickým násilím, mrzačením ženských pohlavných orgánov, predchádzaním násiliu a ochranou obetí. Ženy v Európe musia mať istotu, že proti násiliu páchanému na ženách sa vo všetkých členských štátoch EÚ dôrazne bojuje.
Potrebujeme bezpečnejšiu Európu, ktorá bude riešiť prevenciu, ochranu a stíhanie týchto trestných činov.
Násilie páchané na ženách a domáce násilie narastá v celej Európe – štatistiky sú desivé.
Musíme vidieť jednotný prístup všetkých vlád v EÚ k riešeniu týchto hrozných zločinov.
Voľný pohyb osôb je jedným zo štyroch pilierov našej Únie – musíme zabezpečiť, aby ženy a muži boli rovnako chránení pred všetkými formami násilia v celej Únii.
Vyzývame všetkých občanov EÚ a ich vlády, aby zabezpečili, že tento historický a prelomový právny predpis bude zahŕňať trestný čin znásilnenia.
Autor: Frances Fitzgerald, Evin Incir