Autor je prezident MESA 10 a exminister financií
Voľby dopadli tak, ako dopadli. Výsledok sa nám nemusí páčiť (a mne sa ani nepáči), ale stále u nás máme liberálnu demokraciu a voľby boli nielen demokratické, ale aj slobodné a férové. A dopadli tak, ako dopadli.
Najväčšou výzvou do najbližších dní, týždňov, mesiacov a rokov bude, aby aj ďalšie voľby boli nielen demokratické, ale aj slobodné a férové. Lebo výhodou takýchto volieb a takéhoto systému je, že ľudia sa v ňom síce môžu pomýliť, ale mali by mať šancu v budúcnosti tento svoj omyl napraviť. A presne o to sa bude v najbližších rokoch hrať.
Poľskou a maďarskou cestou
V zásade ide o zachovanie liberálnej demokracie, v ktorej v princípe existuje politická a ekonomická sloboda, rovnosť šancí v politickej a ekonomickej súťaži, sú v nej garantované ľudské a občianske práva, vymožiteľnosť zákona a rovnosť pred zákonom. Tieto hodnoty a princípy pritom musia byť chránené a presadzované inštitúciami, ktoré by mali byť nezávislé od politickej moci.
Najbližšie štyri roky tak budú najmä zápasom o ovládnutie týchto inštitúcií. Smer sa celkom určite pokúsi o ovládnutie verejnoprávnych médií, polície, prokuratúry a súdnictva.
Umiernenejšiu formu takéhoto modelu presadzuje už osem rokov v Poľsku Kaczynského strana Právo a spravodlivosť (PiS), radikálnu formu otvorene deklarovanej neliberálnej demokracie ešte dlhšie zavádza Viktor Orbán v Maďarsku.
Orbán mocensky (alebo vlastnícky) ovládol (prípadne oslabil) nielen vyššie uvedené inštitúcie, ale aj súkromné médiá, univerzity a samosprávy.
Sú tu však isté rozdiely, ktoré môžu byť pre slovenský súboj o liberálnu demokraciu napokon rozhodujúce.